FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Odbor za rad podržao Konačni prijedlog Zakona o izmjenama zakona o mirovinskom osiguranju

ZAGREB, 20. listopada 2010. (Hina) - Saborski Odbor za rad i socijalno partnerstvo podržao je danas Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o mirovinskom osiguranju odbivši pritom prijedlog amandmana oporbenih zastupnika da Zakon stupi na snagu 1. siječnja 2011. godine, a ne osam dana nakon njegova izglasavanja u Hrvatskom saboru.

Član odbora Silvano Hrelja (HSU) ocijenio je da je postojeća penalizacija prijevremenog umirovljenja od 9 posto za 5 godina ranijeg odlaska u mirovinu primjerena te da predložene promjene u zakonu prije drugog čitanja i dalje pretjerano kažnjavaju one koje odlaze u prijevremenu mirovinu.

Gordana Sobol (SDP) usprotivila se izjednačavanju dobne granice za odlazak u mirovinu za muškarce i žene na 65 godina iz, kako je kazala, principijelnih razloga jer smatra da su žene danas na tržištu rada diskriminirane u svakom pogledu.

Državni tajnik u Ministarstvu rada i poduzetništva Krešimir Rožman pojasnio je kako je predloženi zakon rezultat kompromisa vlade i socijalnih partnera. U drugom saborskom čitanju tako se predlaže da se dob za odlazak u mirovinu za žene i muškarce izjednači u roku od 20 umjesto prvotno predloženih 10 godina. To znači da će se godišnja dob povećavati za tri umjesto ranije predlaganih šest mjeseci.

Rožman je kazao i da novi prijedlog predviđa raspon penalizacije prijevremenog umirovljenja od 9 do 20 posto ovisno o godini staža. Tako se predviđa umanjenje mirovine zbog prijevremenog odlaska u mirovinu u rasponu od 0,34 posto do 0,15 posto po mjesecu ranijeg odlaska u mirovinu, a ukupno bi to bilo najviše od 9 do 20 posto za pet godina ranije umirovljenje.

Odbor je većinom glasova danas podržao i izmjene Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti. Novina u odnosu na prvo čitanje jest ta da se iznos najniže naknade za nezaposlene vezuje uz minimalnu plaću pri čemu ona ne bi mogla iznositi manje od 50 posto od visine minimalne plaće umanjene za doprinose te bi iznosila 1.125 kuna kazao je Rožman. Također se predviđa da naknada u prvih 90 dana od prijave na Zavodu za zapošljavanje iznosi 70 posto prosječne plaće, a preostalo vrijeme 35 posto.

Vanjski član Odbora Krešimir Sever iz NHS-a u raspravi je ocijenio kako se u ovom trenutku u Hrvatskoj ne bi smjelo zadirati u prava nezaposlenih. Drži da su predložene naknade neutemeljene s obzirom na mogućnosti zaposlenja, odnosno dokvalifikacije i prekvalifikacije na tržištu rada.

Odbor za rad i socijalno partnerstvo prihvatio je i izvješće o poslovanju umirovoljeničkog fonda za 2009. godinu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙