Odluka Sabora treba stupiti na snagu najkasnije 1. siječnja 2008. godine, a Slovenija uprvo u prvoj polovici te godine po prvi put preuzima predsjedanje Europskom unijom.
"Nalazimo se u osjetljivom procesu priprema na rješavanje otvorenih pitanja s Hrvatskom, ali ih je ovaj hrvatski potez na žalost u određenoj mjeri zakočio", rekao je Rupel u razgovoru za mariborski dnevni list Večer. On je ponovio stajalište Ljubljane da je pitanje primjene ZERP-a trilateralnim zapisnikom predstavnika Italije, Hrvatske i Slovenije iz 2004. godine stavljeno u kontekst pregovora Hrvatske s Europskom unijom i da europski okvir nudi priliku za rješavanje graničnih pitanja koja postoje između dviju država.
"ZERP neće nanijeti štetu Sloveniji nego Hrvatskoj koja se uplela u spor sa cijelom Europskom unijom koja je u pregovaračkom okviru za Hrvatsku kao uvjet navela da se ZERP ne primjenjuje na članice EU-a."
"Umjesto da prihvati europska pravila, Hrvatska želi da EU prihvati njena lokalna pravila. Slovenija i Hrvatska neke probleme moraju riješiti na bilateralnoj razini, ali one druge, i to najvažnije, Hrvatska mora riješiti s Europskom unijom", rekao je u razgovoru Rupel.
Šef slovenske diplomacije rekao je da su jasno stajalište Bruxellesa o ZERP-u i odluka Europskog suda za ljudska prava koji je odbio tužbu triju hrvatskih štediša Ljubljanske banke protiv Slovenije "nove okolnosti" koje bi mogle dovesti do novog kruga razgovora o rješenju otvorenih pitanja.
"Mislim da ćemo preko Bruxellesa postići više nego da pitanja bilateralno uvjetujemo ili izražavano naše protivljenje", rekao je Rupel, dodajući da ne podržava ideju da se u Sloveniji organizira referendum o ulasku Hrvatske u Europsku uniju.
"Slovenski zakoni omogućavaju raspisivanje takvog referenduma, ali nema smisla koristiti prijetnje kad postoji mogućnost racionalnih razgovora", rekao je Rupel za mariborsku Večer.