"MVPEI ocjenjuje da je riječ o još jednom primjeru neovlaštenog korištenja službene i povjerljive dokumentacije i iskrivljenom prikazivanju tema i sadržaja razgovora ministrice Kolinde Grabar-Kitarović s ministrom vanjskih poslova Ruske Federacije Sergejem Lavrovom", stoji u priopćenju ministarstva.
Jutarnji list objavio je u petak, na temelju službenih bilježaka sa sastanka između Lavrova i Grabar-Kitarović u Moskvi početkom studenoga, da je ruska strana vrlo rezervirana prema povećanju isporuke plina Hrvatskoj od 2009. godine zbog toga što je službeni Zagreb, pod pritiskom ekoloških udruga i lokalnog stanovništva, odustao od projekta naftovoda Družba Adria, koji bi se prostirao od Rusije do terminala Omišalj na otoku Krku.
List piše kako je riječ o "vezanoj trgovini" i citirajući bilješku sa sastanka tvrdi da bi "pozitivno rješenje projekta Družba Adria ubrzalo rješavanje niza drugih pitanja", aludirajući upravo na zahtjev za povećanjem isporuke plina Hrvatskoj već od 2009., a ne 2012. godine kako su Rusi planirali.
U MVP-u ističu kako u tim razgovorima nije bilo ništa tajno i da je javnost izviještena o njihovu sadržaju, kako izjavama dvoje ministara neposredno nakon sastanka, tako i kasnije.
Napominju da su ministri tijekom razgovora razmotrili i pitanje suradnje dviju zemalja u području energetike. S ruske strane izražen je interes za snažnije uključivanje Hrvatske i cijelog prostora jugoistočne Europe u transeuropske energetske projekte te je u tom sklopu bilo riječi o projektima "Družba-Adria" i PEOP - Paneuropski naftovod (Constanza-Trst), stoji u priopćenju MVPEI-a.
"Ministrica Grabar-Kitarović izvijestila je ruskog kolegu o inicijativi da se oba spomenuta projekta razmatraju u sklopu mogućeg kopnenog povezivanja hrvatskog naftnog sustava sa Slovenijom i Italijom radi osiguravanja prijenosa nafte i, istodobno, zaštite Jadrana od transporta i drugih preopterećenja", stoji u priopćenju.
U MVPEI-u dodaju da se ministrica Grabar-Kitarović založila da ruska strana razmotri mogućnost dodatne isporuke plina od 2009. godine, te da se o tom pitanju nastave razgovori između relevantnih hrvatskih i ruskih kompanija koji su upravo u tijeku.