Ceremonija oproštaja počet će u petak obiteljskom misom zadušnicom u crkvi sv. Margarete u Palm Desertu u Kaliforniji i posjetom prijatelja, a tijelo će biti izloženo na odru, najavio je predstavnik obitelji Gregory D. Willard u četvrtak.
U subotu poslijepodne tijelo će biti prebačeno u Washington, gdje će 38. predsjedniku SAD biti odane najviše državne počasti. Kolona s njegovim lijesom na topovskom lafetu, stat će kod spomenika II. svjetskom ratu gdje će se od Forda oprostiti njegovi suborci, veterani Ratne mornarice u kojoj je službovao u činu kapetana korvete.
Središnji državni oproštaj bit će održan te večeri na Rotondi na Capitol Hillu gdje će Fordu odati počast predstavnici državnih institucija i drugi uglednici, a građani će moći proći uz odar te večeri te u nedjelju i ponedjeljak od 09 do 18 sati.
Zbog Fordova 25-godišnjeg staža u Kongresu, prije nego što je 1974. kao potpredsjednik zamijenio Richarda Nixona u Bijeloj kući, odstupit će se od ubičajene procedure predsjedničkog ispraćaja na Rotondi i njegovi posmrtni ostaci bit će neko vrijeme izloženi pred glavnim vratima Predstavničkog doma Kongresa, te pred glavnim vratima Senata, na čijem je čelu bio u funkciji potpredsjednika SAD.
Posljednji veliki događaj u Washingtonu bit će misa zadušnica u Nacionalnoj katedrali, nakon čega će oko podneva lijes s njegovim tijelom krenuti za Grand Rapids u Michiganu, gdje je odrastao i čiji je zastupnik u Kongresu bio od 1948.
U srijedu će biti pokopan u grobnicu na brežuljku kraj predsjedničkog muzeja i knjižnice u Grand Rapidsu.
Fordov ispraćaj bit će treći predsjednički sprovod u SAD u posljednjih više od 30 godina, nakon pokopa Ronalda Regana 2004. i Lyndona Johnsona 1973. Obitelj Richarda Nixona, preminulog 1994., poštujući njegovu želju odstupila je od washingtonske tradicije i priredila mu skroman ispraćaj.
Američke zastave na federalnim zgradama, Bijeloj kući, Kongresu, veleposlanstvima i vojnim bazama SAD u svijetu u srijedu su spuštene na pola koplja i ostat će tako 30 dana u počast predsjedniku Fordu.
Ford, koji je u Bijeloj kući ostao samo dvije i pol godine, ostat će zapamćen kao jedini neizabrani predsjednik u povijesti SAD-a, koji je zemlju uspješno izveo iz traumatičnog razdoblja afere Watergate, istraga i ostavke predsjednika Nixona i tragedije Vijetnamskog rata, u kojemu su SAD poražene 1975. nakon gubitka 58.000 vojnika.