Srbijanski ministar obrane Zoran Stanković potvrdio je da se u valjevskoj tvornici Krušik nalazi sedam raketa čije su glave pojačane šipkama od urana i četrnaest raketa čije su glave pojačane čeličnim šipkama, objavili su u utorak beogradski elektronični mediji.
"Rakete su bile smještene u posebnom bunkeru i posebno osigurane, te nitko nije imao pravo ulaziti u te prostorije. Naša je informacija da su u bunker ulazile samo dvije osobe - inženjer iz Vojnotehničkog instituta i jedna osoba iz Krušika. Čekamo da vidimo što će reći nadležne zdravstvene institucije. Bunker je bio betonski i rakete su bile adekvatno uskladištene", rekao je ministar Stanković.
Prema navodima lokalnih medija, radioaktivno streljivo u Krušik stiže još od 1989. godine, od kada valjevski oružari skladište rakete ruske proizvodnje.
Svi sanduci s radioaktivnim glavama trebali su biti vidno obilježeni i njima je rukovano na strogo propisan način. Kako javljaju isti mediji, "ove je jeseni u Valjevo stiglo sedam takvih raketa, koje su imale radioaktivno punjenje, ali su one bile smještene u neodgovarajuće sanduke.
Radioaktivnost je i otkrivena na jednom neodgovarajućem sanduku, u kome su bile smještene vođene rakete sovjetske proizvodnje, s radioaktivnim materijalom, tvrde dobro obavješteni izvori lokalnog radija.
Kako neslužbeno saznaje beogradski radio B 92, riječ je o raketama zrak-zrak, ruske proizvodnje s oznakom R60 MK, što je slovna oznaka za rakete tog tipa, koje obilježavaju da se radi o oružju za izvoz.
Bojeva glava, prema javno dostupnim podacima, teška je između 3,5 i šest kilograma, sadrži kilogram i šesto grama osiromašenog urana u šipkama, koji povećava probojnu moć projektila.
Te rakete su se nalazile u operativnoj upotrebi u JNA, a nosili su ih Migovi 21 i 29. Međutim, sada nije moguće provjeriti da li se one i danas nalaze u redovnoj upotrebi avijacije vojske Srbije, navodi B 92.
Vojni analitičar Aleksandar Radić za tu je radio i tv postaju rekao da treba pričekati izvješće medicinskih stručnjaka, ali "da vojska Srbije u svom arsenalu nema rakete koje sadrže radioaktivne elemente". Ruske rakete sadrže eksplozivnu materiju koja nije zdrava, ali nije radioaktivna, kaže Radić. Međutim dodao je da na raketama postoje "minimalne količine" radioaktivnog zračenja, kao i drugih zračenja. Sve to, uvjerava taj analitičar, nije tolikog intenziteta da može imati posljedice po zdravlje ljudi.
Međutim, za razliku od njega, lokalni valjevski mediji tvrde da su radioaktivnost na jednom od sanduka otkrili stručnjaci Vojnotehničkog instituta iz Beograda još koncem rujna.
Četvorica radnika za koje se sumnja da su ozračeni, pregledana su u Centru radiološke zaštite u Institutu za medicinu rada, potvrdio je za B92 načelnik Centra Radovan Kovačević. Rezultati trebaju pokazati jesu li oni kontaminirani.
Kovačević kaže da se prvi nalazi očekuju u utorak, ali i da puna informacija o stanju zdravlja radnika neće biti priopćena dok svi rezultati ne budu gotovi, a to se očekuje za tri tjedna do mjesec dana.