Papa Benedikt XVI je na polnoćki u ponedjeljak u Rimu, na misi u bazilici sv. Petra pred tisućama vjernika, pozvao svijet da poštuje dostojanstvo "sve djece" koja su rođena i koja trebaju biti rođena. "U svakom od nas je dijete Betlehema koje nas zove", kazao je Sveti otac, javlja agencija France Presse.
U samom Betlehemu, mjestu rođenja Isusa Krista prema kršćanskoj tradiciji, latinski patrijarh Jeruzalema Michael Sabbah je u svojoj propovijedi oštro osudio "bratoubilačke borbe" između Palestinaca te je regionalne dužnosnike pozvao da budu "obrtnici mira, a ne rata, davatelji života, a ne smrti".
Izraelsko-palestinski sukob dominirao je božićnom propovijedi vođe anglikanske crkve canterburyskog nadbiskupa Rowana Williamsa koji je istaknuo kako svijet ne bi smio ignorirati probleme Izraela i Palestinaca, dodaje AFP.
U Bagdadu, kršćani su proslavili ovaj Božić bez jelki. Uz jaki nadzor, stotine članova katoličke kaldejske crkve su unatoč svemu ipak proslavili Božić. Svećenici su se molili za "prestanak nasilja" i da Irak, koji broji manje od tri posto kršćana, "pronađe put mira".
Na Filipinima gdje su katolici u većini (85 posto stanovništva) božićne čestitke su se izmjenjivale preko mobitela, a milijuni stanovnika su prisustvovali polnoćkama, javljaju agencije France Presse i AP.
Druga najvažnija azijska kršćanska zajednica, ona u Južnoj Koreji, proslavila je Božić u miru.
Kršćani u najvećoj muslimanskoj državi na svijetu Indoneziji zanemarili su upozorenja o mogućim terorističkim napadima i pohrili su u dobro čuvane crkve.
U Istočnom Timoru, gdje je više od 90 posto katolika na milijun stanovnika, upućeni su pozivi za nacionalnim pomirenjem, prenose AFP i Associated Press.
Američki predsjednik George W. Bush je nazvao nekoliko američkih vojnika koji su raspoređeni u Iraku i Afganistanu kako bi im čestitao i zahvalio na služenju domovini. Vojnike u srednjem Afganistanu na božićno jutro dočekalo je više od 15 centimetara snijega. Vojnici s kapama Djeda Božićnjaka i neki odjeveni u vilenjake obilazili su logor Eggers, glavnu američku vojnu bazu u Kabulu, dok su se drugi predali snježnim radostima, navodi AP.
Šopingholičari su, međutim, okupirali trgovačke centre u budističkom Japanu, Kini i Indiji gdje dominiraju hindusi, simbolizirajući rastuću komercijalizaciju ovog, uglavnom zapadnjačkog, blagdana. No, manji broj kršćana u tim državama Isusovo rođenje je proslavio na polnoćkama i obiteljskim slavljima.