SIJEČANJ
8. siječnja - Započeli radovi na spomen-parku Fausta Vrančića, na otoku Prviću kod Šibenika, gdje je taj izumitelj, po vlastitoj želji, pokopan u mjesnoj crkvi Marije od Milosti, 1617.
9. siječnja - Ministarstvo zanosti, obrazovanja i športa predstavilo novi postupak prijave i recenzija znanstvenih projekata, s ciljem ujednačavanja kriterija za prosudbu s onima u Europskoj uniji.
19. siječnja - U Matici hrvatskoj Održana znanstvena tribina o Ljudevitu Farkašu Vukotinoviću, jednom od istaknutijih predstavnika Hrvatskoga narodnog preporoda.
30. siječnja - Predstavljena knjiga "Politička i društvena elita Srba u hrvatskoj potkraj 19. stoljeća", znanstveno djelo autorice Nives Rumenjak, koje daje prikaz i objašnjenje političkih i gospodarskih interesa te akcija srpske elite u Hrvatskoj krajem 19. stoljeća.
31. siječnja - Predstavljena knjiga Jakova Gele, Anđela Akrapa i Ivana Čipina "Temeljne značajke demografskog razvoja Hrvatske - bilanca 20. stoljeća". Knjiga analizira kretanje ukupnog stanovništva, i predviđa da će Hrvatska 2010. u slučaju visokog fertiliteta imati oko 3,6, a u slučaju niskog fertiliteta oko 1,3 milijuna stanovnika.
VELJAČA
2. veljače - Međunarodna skupina nuklearnih fizičara, među kojima su i Matko Milin i Neven Soić sa zagrebačkog Instituta "Ruđer Bošković", uspjela je otkriti do sada najmanju "bućicu" na svijetu, čak milijun puta manju od molekule kisika. Riječ je o posebnom stanju atomske jezgre kemijskog elementa berilija, čak milijun puta manjem od dotadašnjeg mini-rekordera molekule kisika.
3. veljače - Na medicinskom fakultetu u Rijeci službeno otvoreni Centar za proteomiku i programe masovne proizvodnje monoklonskih protutijela, te centar za inženjering i uzgoj laboratorijskih miševa.
3. veljače - Počeo s radom sveučilišni trogodišnji doktorski studij hrvatske kulture na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
6. veljače - Institut Ruđer Bošković s hrvatskom tvrtkom za proizvodnju stakla "Lipik Glas" potpisao ugovor o znanstvenoj i stručnoj suradnji koji će biti temelj za više zajedničkih projekata, od kojih je prvi usavršavanje stakla za solarne panele kao ekološki pogodne izvore energije.
6. veljače - Predstavljen pretisak "Hrvatskoga glavničara" Eugena Kvaternika i znanstvena studija "Ekonomski ogledi i pogledi Eugena Kvaternika", objavljeni u zajdničkoj knjizi Vladimira Veselice.
7. veljače - U Dubrovniku predstavljena knjiga "Dubrovačka republika u spisima omanskih sultana", u kojoj autorica Vesna Miović donosi sistematizirane i prevedene dokumente iz bogate arhivske serije "Acta turcorum" Dubrovačkog arhiva.
7. veljače - Publicist i znanstvenik Krešimir Cerović dobio nagradu Europskog društva za proučavanje znanosti i teologije, za zauzeto promicanje dijaloga znanosti i religije u nizanci emisija "Limes kozmosa" u programu Hrvatskoga katoličkog radija.
23. veljače - Na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu potpisana odluka o osnivanju njemačko-hrvatske neprofitne ustanove "Centar za zaštitu okoliša i sigurnost postrojenja".
28. veljače - Nagrade Hrvatske akademije tehničkih znanosti (HATZ) dodijeljene profesoru zagrebačkoga Fakulteta strojarstva i brodogradnje Ivi Alfireviću, profesoru Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu Niki Majandžiću, profesorici splitskoga Kemijsko-tehnološkog fakulteta Jagodi Radošević i izvanrednom članu HATZ-a sa zagrebačkoga Građevinskog fakulteta Zorislavu Soriću.
OŽUJAK
2. ožujka - U organizaciji Matice hrvatske počeo trodnevni znanastveni skup "Hrvatska filozofija u 20. stoljeću".
10. ožujka - Hrvatski ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac vratio se iz službenog posjeta Japanu i ocijenio ga iznimno upješnim i sadržajnim, radi proširenja suradnje dviju zemalja u znanosti, obrazovanju i tehnologiji.
15. ožujka - U Društvu hrvatskih književnika predstavljen zbornik radova o književnomu kritičaru i filologu Milanu Rešetaru.
24. ožujka - U prigodi proslave Dana Sveučilišta u Zadru u Rektoratu potpisan ugovor o suradnji Sveučilišta i Visokog učilišta Technikum u Beču. Ugovor su potpisali rektori dviju visokoškolskih ustanova Damir Magaš i Fritz Schmoellebeck.
28. ožujka - Državne nagrade tehničke kulture "Faust Vrančić" dobili zagrebački muzej "Mimara", desetorica pojedinaca te pet pravnih subjekata, a nagradu za životno djelo Dubravko Malvić.
31. ožujka - Hrvatska zajednica tehničke kulture dodijelila nagradu za životno djelo Zvonimiru Jakoboviću iz Samobora, za izniman i trajan doprinos razvoju i promicanju tehničke kulture tijekom 60 godina amaterskog rada.
TRAVANJ
4. travnja - Američka udruga za istraživanje raka (AACR) nagradila Ivana Đikića za izvanredna dostignuća na području istraživanju raka.
11. travnja - Ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac s glavnim direktorom Irske znanstvene zaklade dogovorio uključivanje irskih znanstvenika u proces recenzije znanstvenih projekata.
22. travnja - U organizaciji Udruge Jajčana i prijatelja Jajca te Matice hrvatske, odžan simpozij u povodu 500. obljetnice smrti Hrvoja Vukčića Hrvatinića.
24. travnja - Ivan Pavić ponovno izabran za rektora splitskoga Sveučilišta.
28. travnja - Znanstvenim skupom u Zavodu za povijesne i društvene znanosti HAZU-a u Rijeci obilježena 150. obljetnica rođenja hrvatskog filologa i književnika Rudolfa Strohala.
28. travnja - HAZU obilježila svoj dan svečanom sjednicom Skupštine i dodjelom nagrada.
SVIBANJ
3. svibnja - Počelo polaganje nacionalnih ispita učenika prvih razreda gimnazija u svrhu poboljšanja i ujednačavanja hrvatskog obrazovnog sustava. Pismenim ispitima iz hrvatskog jezika, matematike i prvog stranog jezika obuhvaćeno gotovo 13 i pol tisuća učenika prvih razreda gimnazija u Hrvatskoj. Svrha nacionalnih ispita nije ocjenjivanje nego uvid u opće znanje učenika te priprema za državnu maturu.
3. svibnja - Krešimir Pavelić s Instituta "Ruđer Bošković" na sastanku Europske zaklade za znanost izabran za člana Upravnog odbora Europskog savjeta za medicinska istraživanja.
3. svibnja - Obilježena 35. obljetnica osnutka Sveučilišnoga računskg centra (SRCE).
5. svibnja - Predstavljena knjiga "Srednjovjekovni zakoni i opći akti na Kvarneru", u kojoj autor Lujo Margetić objedinjuje sva istraživanja četiri stoljeća prave povijesti toga kraja.
15. svibnja - Premijer Ivo Sanader i ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac najavili da bi srednje školstvo moglo postati obvezatno od jeseni 2007. To su rekli na skupu o Strateškom okviru za razvoj i konkurentnost Hrvatske koji je organiziralo Nacionalno vijeće za konkurentnost.
16. svibnja - Predsjednik Vlade RH Ivo Sanader primio predstavnike znanstvenika povratnika iz inozemstva i obećao im punu potporu u njihovu radu.
24. svibnja - Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor sastala se s dvojicom dobitnika Nobelove nagrade koji su poduperali Hrvatsku u Domovinskom ratu - Dudleyem Herschbachom, dobitnikom nobelove nagrade za kemiju i Klausom von Klitzingom, dobitnikom Nobelove nagrade za fiziku.
25. svibnja - U splitskom Zavodu HAZU počeo trodnevni međunarodni znanstveni skup "Jezik i identiteti", koji je okupio 250 sudionika iz Hrvatske i još 11 zemalja Europe i svijeta.
29. svibnja - Otvorena izložba fotografija, plakata i novinskih naslovanica pod nazivom "Počeci suvremene hrvatske države - kronologija događaja", u atriju hrvatskoga državnog arhiva.
LIPANJ
6. lipnja - Predsjednik Vlade Ivo Sanader i zagrebački nadbiskup, kardinal Josip Bozanić potpisali sporazum kojim Vlada za Katoličko sveučilište Zagrebačkoj nadbiskupiji daruje vojarnu "Kralj Tomislav".
6. lipnja - Državni zavod za statistiku izvijestio da je u Hrvatskoj 2005. promaknuto 368 doktora znanosti od kojih je 82,6 posto doktoriralo na najvećem hrvatskom sveučilištu - Sveučilištu u Zagrebu.
9. lipnja - Znanstveni savjetnik na Institutu "Ruđer Bošković" Neven Žarković izabran u Bruxellesu za voditelja nove paneuropske znanstveno-istraživačke mreže "COST B35 Akcije", koja okuplja 35 istraživačkih grupa iz 23 zemlje, priopćeno je danas iz Instituta "Ruđer Bošković".
9. lipnja - Svečano proglašeni novoizabrani članovi HAZU-a - 12 redovitih, devet dopisnih članova i 20 članova suradnika, koji su izabrani na izbornoj skupštini 18. svibnja.
11. lipnja - Hrvatski inovatori i poduzetnici na najvećoj svjetskoj izložbi inovacija "Inpex" u Pittsburghu osvojili 15 odličja.
19. lipnja - Institut društvenih znanosti "Ivo Pilar" predstavio rezultate vrednovanja eksperimentalne provedbe Hrvatskoga nacionalnoga obrazovnog standarda (HNOS) u osnovnim školama, ocjenivši kako se može predvidjeti uspješno ostvarivanje ciljeva HNOS-a koji bi se od jeseni trebao uvesti u osnovne škole.
19. lipnja - U godini obilježavanja 150. obljetnice rođenja Nikole Tesle u Tehničkom muzeju u Zagrebu predstavljen pretisak doktorske disertacije o Teslinu motoru iz 1944. profesora emeritusa Vladimira Muljevića.
19. lipnja - U splitskom Zavodu HAZU-a počeo trodnevni memorijalni znanstveni skup "Humanistička kultura u okružju Splita" što ga, u povodu desetogodišnjice smrti akademika Cvite Fiskovića organiziraju Zavod HAZU, splitski Književni krug i Odbor "Dani Cvita Fiskovića".
27. lipnja - Državnu nagradu za znanost dobilo 32 znanstvenika. Nagradu za životno djelo dobili su u području prirodnih znanosti Svetozar Kurepa, profesor emeritus zagrebačkoga Sveučilišta, akademici Ivan Čikeš u području biomedicinskih, Stjepan Jecić u području tehničkih, Rafo Bogišić u području humanističkih i profesor emeritus zagrebačkoga Sveučilišta Željko Horvatić u području društvenih znanosti.
28. lipnja - Počeo dvodnevni međunarodni znanstveno-stručni skup "Život i djelo Nikole Tesle", koji je okupio istaknute znanstvenike iz zemlje i svijeta. Skup je održan u organizaciji Hrvatske akademije tehničkih znanosti (HATZ) i pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora.
SRPANJ
3. srpnja - Poznatom hrvatskom znanstveniku Ivanu Đikiću u Budimpešti svečano uručena nagrada za istraživača 2006., koju dodjeljuje Europsko udruženje za istraživanje tumora (EACR).
8. srpnja - Četvorica hrvatskih gimnazijalaca Igor Bonači, Tomislav Grbin, Marko Ivanković i Goran Žužić otputovali na 18. međunarodnu informatičku olimpijadu (IOI), koja je od 13. do 20. kolovoza održana u meksičkom gradu Meridi. Na olimpijadi su osvojili dvije srebrne i dvije brončane medalje.
11. srpnja - Učenici V. zagrebačke gimnazije osvojili prvo mjesto na natjecanju mladih fizičara u Bratislavi.
12. srpnja - Pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa na zadarskom Sveučilištu, počeo dvodnevni Međunarodni znanstveni skup "Kraljski Dalmatin - 200 godina zadarskog i hrvatskog novinstva u europskom kontekstu".
26. srpnja - Otvoreno šibensko Veleučilište, osnovano Vladinom uredbom od 10. srpnja 2006.
KOLOVOZ
21. kolovoza - U Dubrovniku počeo 35. seminar Zagrebačke slavističke škole, institucije koja od 1972. godine promiče hrvatski jezik, književnost i kulturu među studentima, profesorima i prevoditeljima s raznih strana svijeta.
RUJAN
4. rujna - S početkom školske godine počela primjena Hrvatskoga nacionalnog obrazovnog standarada (HNOS) u osnovnim školama. Ministar znanosti obrazovanja i športa Dragan Primorac izjavio kako vjeruje da je HNOS hrvatski brand, koji će djeci osigurati da nesmetano krenu prema srednjem školstvu, a iz srednjeg školstva prema fakultetima.
7. rujna - Akademik Ivan Supek imenovan doživotnim počasnim rektorom Sveučilišta "Philip Noel-Baker", kojega je utemeljila Internacionalna liga humanista (ILH).
14. rujna - Premijer Ivo Sanader najavio da će od iduće školske godine 2007./2008. svi učenici osnovnih i prvih razreda srednjih škola dobiti besplatne udžbenike.
24. rujna - U organizaciji Hrvatskog filozofskog društva u Cresu počela 15. međunarodna znanstveno-kulturna manifestacija "Dani Frane Petrića", ustanovljena u čast velikoga renesansnog mislioca i znanstvenika podrijetlom s Cresa.
27. rujna - Za novog rektora Sveučilišta u Zagrebu izabran Aleksa Bjeliš, redoviti profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.
28. rujna - Međunarodna skupina molekularnih biologa, polovicu koje čine znanstvenici iz Hrvatske, rasvijetlila mehanizam koji stanici bakterije Deinococcus radiodurans omogućava povratak u život iz stanične 'kliničke smrti'.
28. rujna - Otvoren Međunarodni znanstveni skup u prigodi 100. obljetnice rođenja isusovca Stjepana Tomislava Poglajena - alias profesora Kolakovića.
LISTOPAD
2. listopada - Predsjednik HAZU-a Milan Moguš primio izaslanstvo Kineske akademije društvenih znanosti (KADZ), koje je u posjetu HAZU-u boravilo od 1. do 5. listopada.
3. listopada - Znanstveno otkriće rasvjetljavanja mehanizma samopopravljanja stanične DNA bakterije Deinoccocus radiodurans patentirano na ime znanstvenika Ksenije Zahradke i Miroslava Radmana, koji su bili na čelu skupine hrvatskih istraživača okupljenih na tom znanstvenom projektu.
6. listopada - U organizaciji Razreda za filološke znanosti HAZU-a i Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, na Korčuli počeo dvodnevni međunarodni znanstveni skup Šesti Skokovi etimološko-onomastički susreti.
10. listopada - Predstavljena maketa budućega sveučilišnoga kampusa za koji će biti prenamijenjena vojarna na Borongaju.
11. listopada - U povodu 100. obljetnice rođenja dobitnika Nobelove nagrade i počasnog člana Akademije kemičara Vladimira Preloga, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) održala svečanu sjednicu.
13. listopada - Pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) u Koprivnici počeo dvodnevni znanstveni skup o povijesti prirodoslovlja u Koprivničko-križevačkoj županiji.
19. listopada - Španjolsko sveučilište Navarra (Universidad de Navarra) dobilo 12. godišnju Ininu nagradu za promicanje hrvatske kulture u svijetu.
20. listopada - Počelo obilježavanje 400. obljetnice zagrebačke Klasične gimnazije. Otkrivena spomen-ploče i replike antičkog reljefa "Otmica Europe". Ravnateljica Gimnazije Anđelka Dukat naglasila da je ta škola najstarija u Hrvatskoj i jedna od najstarijih u Europi. Klasičnu gimnaziju osnovali su isusovci 3. lipnja 1607. i bila je jedan od temelja kasnije osnovanoga zagrebačkog sveučilišta.
24. listopada - Predavanjem Jakova Radovčića, počelo obilježavanje 150. obljetnice rođenja znanstvenika Dragutina Gorjanovića Krambergera.
26. listopada - Počeo dvodnevni međunarodni znanstveni skup "Humanistička naobrazba kao temelj hrvatskog i europskog identiteta" koji se pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora održava u prigodi obilježavanja 400. obljetnice zagrebačke Klasične gimnazije. Rektor zagrebačkoga Sveučilišta Aleksa Bjeliš ocijenio je ulogu Klasične gimnazije nezaobilaznom u stvaranju hrvatske nacionalne svijesti, istaknuvši kako je bila "rasadnik humanizma i domoljublja". Na skupu predavanje održao i pročelnik Kongregacije za katolički odgoj pri Svetoj Stolici kardinal Zenon Grocholewski.
27. listopada - Počeo znanstveni skup "Pomorsko pravo i pravo mora - interesi Hrvatske", u organizaciji HAZU i njezina Jadranskog zavoda.
31. listopada - Katolički tjednik "Glas Koncila" objavio dekret "Istinskom svjetlošću obasjana" zagrebačkog nadbiskupa i metropolita kardinala Josipa Bozanića, kojim je službeno osnovao Hrvatsko katoličko sveučilište sa sjedištem u Zagrebu.
STUDENI
3. studenog - Uručene nagrade "Josip Juraj Strossmayer" za najuspješnija znanstvena djela objavljena na hrvatskom jeziku te za najuspješniji nakladnički pothvat u 2005.
4. studenog - Svečano otvorena prva zgrada u sklopu Sveučilišnog kampusa na Trsatu u Rijeci, zgrada Akademije primijenjenih umjetnosti (APU).
6. studenog - Otvoren međunarodni znanstveni simpozij o 400. obljetnici dolaska isusovaca u Zagreb, u organizaciji Hrvatske pokrajine Družbe Isusove, Filozofskog fakulteta Družbe Isusove i Filozofsko-teološkog instituta Družbe Isusove.
8. studenog - Mladi znanstvenik Goran Duplančić i njegov mentor Bene Nižić, teorijski fizičari s Instituta 'Ruđer Bošković', uspjeli unaprijediti jednu od najvažnijih matematičkih metoda za izučavanje procesa u fizici elementarnih čestica, poznatu pod nazivom 'pristup tvrdog raspršenja'.
9. studenog - U organizaciji Zavoda za znanstveni i umjetnički rad HAZU-a i Osječko-baranjske županije u Osijeku održan znanstveni skup "Josip Juraj Strossmayer veliki župan Virovitičke županije".
14. studenog - U Poslijediplomskom središtu u Dubrovniku predstavljena monografija "Dubrovačko pomorsko pravo - knjiga druga", autora Ante Marinovića. Uz obradu dubrovačkoga poststatutarnog pomorsko pravo od druge polovice 14. stoljeća do kraja Dubrovačke Republike, autor je dao i cjelokupni znanstveni pregled pomorskog prava Dubrovačke Republike.
21. studenog - Upravno vijeće Mediteranskog instituta za istraživanje života (MedILS) dalo ostavku, direktor i osnivač tog instituta Miroslav Radman izjavio danas da institut ulazi u poslovniju fazu.
23. studenog - Počeo dvodnevni međunarodni znanstveni skup "Prijelomne godine hrvatske povijesti: Počeci Domovinskoga rata (1990.-1991.)", u organizaciji Hrvatskoga instituta za povijest.
24. studenog - Knjiga skupine autora Zdenka Radelića, Davora Marijana, Nikice Barića, Alberta Binga i Dražena Živića "Stvaranje hrvatske države i Domovinski rat" predstavljena na završetku međunarodnoga znanstvenog skupa Prijelomne godine hrvatske povijesti - Početci Domovinskog rata (1990.-1991.)".
PROSINAC
1. prosinca - U Središnjoj biskupijskoj i fakultetskoj knjižnici u Đakovu održan međunarodni znanstveni simpozij "Riječ Božja u riječi hrvatskoj", a u povodu 175. obljetnice prvog hrvatskog tiskanog prijevoda Biblije s latinskog jezika.
1. prosinca - U povodu 150. obljetnice smrti grofa Janka Draškovića, u Matici hrvatskoj započeo dvodnevni simpozij na temu "Janko Drašković (1770.-1856.) hrvatski preporoditelj i utemeljitelj Matice hrvatske", na kojem će 25 znanstvenika podsjetiti na njegove zasluge u kulturnoj i političkoj povijesti Hrvatske.
2. prosinca - U povodu 650. obljetnice slobodnoga kraljevskog grada Koprivnice, u koprivničkoj Gradskoj vijećnici održan međunarodni i multidisciplinarni znanstveni skup naslovljen "Koprivnica - okoliš, ljudi i grad u dugom trajanju, od 1356. do 2006. godine".
7. prosinca - Na institutu za filozofiju u Zagrebu počeo dvodnevni znanstveni skup o hrvatskom filozofu Vladimiru Filipoviću u povodu 100. obljetnice njegova rođenja.
15. prosinca - Dopunom Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu, Hrvatski sabor odlučio da učenici osnovnih te prvih razreda srednjih škola od iduće školske godine dobiju besplatne udžbenike.
15. prosinca - Svečanom akademijom obilježena 15. obljetnica katoličkoga vjeronauka u školi. Akademiji su nazočili ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, apostolski nuncij Francisco Javier Lozano, biskupi, vjeroučitelji i svećenici.
20. prosinca - U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa predstavljeni rezultati natječaja za financiranje znanstvenih projekata na kojem je od 9. siječnja do 10. ožujka 2006. prijavljeno 2732 projekta. U postupku recenzije sudjelovalo 2458 stručnjaka, od kojih 30 posto stranih. Nakon postupka vrjednovanja prihvaćeno 1994, a odbijeno 738 projekata, što znači da je ukupna prolaznost projekata 73 posto. Prolaznost 2002. bila je 87,5 posto. Za financiranje odobrenih znanstvenih projekata u proračunu za 2007. osigurano 142,5 milijuna kuna, što je povećanje od 48,7 milijuna kuna ili 52 posto u odnosu na 2002.