"Radili smo mnogo, ali ne mogu otkrivati karakter tog posla", izjavio je banjalučkom listu šef MUP-a RS Stanislav Čađo i potvrdio da je riječ o strogo povjerljivu brzojavu koji je objavljen u utorak u "Nezavisnim novinama" te je ocijenio kako nije dobro da se "takve stvari objavljuju u medijima".
Usto, Čađo je izjavio da MUP istražuje na koji je način informacija 'procurila' u javnost, ističući da, prema dosadašnjim provjerama, depeša nije stigla iz MUP.
Zbog informacija o pripremi atentata Državna granična služba (DGS) BiH pojačala je kontrole na granici.
Prema riječima direktora DGS Vinka Dumančića kontrola na granici pooštrena je prema osobama koje se povezuju s određenim kaznenim djelima.
"Možda su među tim osobama i one koje se spominju kao mogući atentatori", rekao je Dumančić.
Glasnogovornica Specijalnog suda Srbije Maja Kovačević-Tomić u utorak je najavu atentata u novinama komentirala pitanjem zašto policija u BiH nije postupila po međunarodnoj tjeralici, ako je obaviještena gdje se pojavljuju pripadnici "zemunskog klana" koji su u policijskoj informaciji označeni kao planeri i izvršitelji atentata na Dodika.
"Ako policije u okruženju Srbije imaju informacije o kretanju pripadnika 'zemunskog klana', onda nije problem da ih uhite po potjernici", kazala je "Nezavisnim novinama" Maja Kovačević-Tomić i naglasila kako se nije smjelo dopustiti objavljivanje informacije jer se tako upozoravaju potencijalni izvršitelji atentata.
Prema strogo povjerljivoj informaciji sarajevske policije, čiji sadržaj su u utorak objavile "Nezavisne novine", atentat na premijera RS Dodika mogao bi se dogoditi u Sarajevu, a kao bliža lokacija navodi se zgrada u kojoj je smješten ured Visokog predstavnika u BiH.