Šah: Godina velikih uspjeha

ZAGREB, 16. prosinca 2006. (Hina) - U Zagrebu je danas održana godišnja skupština Hrvatskog Šahovskog saveza (HŠS) na kojoj su sudjelovali delegati svih naših županijskih saveza, te brojni vrhunski šahisti i prijatelji šaha.

Predsjednik HŠS Stjepan Šturlan sa zadovoljstvom je istaknuo da je za nama godina najvećih uspjeha. Kao dragulj blista naslov europskog prvaka Zdenka Kožula, Robert Zelčić je brzopotezni prvak Europe, a Mladen Palac brončani na istom tom natjecanju. Pored toga, Robert Zelčić je osvojio i srebrnu medalju na Olimpijadi u Torinu za rezultat na četvrtoj ploči.

Iako su se u radnom dijelu skupštine nametnule aktualne teme: problem uvođenja šaha u škole, organiziranja natjecanja za Hrvatski kup kao isključivo nacionalnog natjecanja, problem neujednačenog broja stranaca u našim ligama, te problematičan način registriranja Udruge hrvatskih šahovskih sudaca, zbog svečarskog tona skupštine sve su rasprave odgođene za neko sretnije vrijeme.

Naime, proglašeni su najuspješniji pojedinci i klubovi u ovoj vrlo plodnoj godini.Za najuspješniji muški šahovski klub proglašen je Zagreb, koji je nakon 14 godina vratio naslov prvaka u naš glavni grad. U ženskoj konkurenciji najuspješniji je ŠK Lucija iz Rijeke, koji je osvojio drugi naslov prvakinja Hrvatske, a u juniorskoj konkurenciji dominirao je riječki ŠK Junior, koji je osvojio treći naslov državnog prvaka.Najuspješniji pojedinac bez konkurencije bio je europski prvak i član zagrebačke Mladosti Zdenko Kožul, a najuspješnija šahistica velemajstorica Mirjana Medić. U juniorskoj konkurenciji blistali su Riječani Marin Bosiočić i Borka Frančišković, a u kadetskoj konkurenciji Splićanin Ivan Šarić i Ivona Purgar iz Novog Marofa.