"Bilateralni odnosi s Izraelom su za Njemačku od najveće važnosti", izjavila je Merkel nakon susreta s Olmertom. Ona je izjavila da je susret s izraelskim premijerom prošao u znaku "punog povjerenja i otvorenosti", što je potvrdio i Olmert.
Oboje državnika zauzelo se za nastavljanje bliskoistočnog mirovnog procesa i ponovno sazivanje tzv. bliskoistočnog kvarteta u kojem su predstavnici EU-a, UN-a, Rusije i SAD-a.
Merkel je podržala i ideju o sazivanju međunarodne konferencije koja bi se bavila problemima na Bliskom i Srednjem istoku.
"Ovakva konferencija bi mogla biti vrlo korisna za rješenje krize", izjavila je Merkel. Ona je međutim odbila reći hoće li se ta konferencija održati već za predsjedanja Njemačke Europskom unijom.
Olmert je podržao njemačku bliskoistočnu inicijativu te je najavio da će Izrael pokrenuti pregovore s Palestincima.
"Ja ću učiniti sve kako bi došlo do dijaloga s predstavnicima Palestinaca", izjavio je Olmert.
Njemačka kancelarka istodobno je opravdala prošlotjedni posjet njemačkog ministara vanjskih poslova Franka - Waltera Steinmeiera Siriji što je Olmert ranije kritizirao kao "pogrešku".
"Vrijedilo je pokušati. Sirija nažalost nije pokazala da je zainteresirana za konstruktivni doprinos rješenju bliskoistočne krize", izjavila je Merkel.
Olmert je na konferenciji za novinare pokušao relativizirati jučerašnji intervju njemačkoj TV postaji Sat1 tijekom kojeg je Izrael svrstao među atomske sile što je bio prvi slučaj da jedan izraelski državnik priznaje posjedovanje atomskog naoružanja.
"Izrael neće promijeniti svoj kurs, sve ostaje po starom" rekao je kratko Olmert.
Izrael službeno nikada nije priznao posjedovanje atomskog naoružanja iako međunarodna zajednica polazi od toga da ta zemlja njime raspolaže.
Olmert je posjet počeo polaganjam vijenaca na spomen obilježje "Peron 17" na berlinskom kolodvoru Grunewald odakle je tijekom II. svjetskog rata u smrt deportirano više od 50 000 berlinskih Židova.
Na kraju posjeta Njemačkoj Olmert se sastao i s njemačkim predsjednikom Horstom Koehlerom.