Annan je za jedan od svojih posljednjih govora na funkciji prvog čovjeka UN-a izabrao predsjedničku knjižnicu Harryja Trumana u Independenceu u američkoj saveznoj državi Missouri.
Truman, američki predsjednik od 1945. do 1953. godine, bio je snažan zagovornik osnivanja UN-a, a upravo je njega Annan naveo kao model za današnje upravljanje SAD-om.
"Više nego ikada Amerikanci, kao i ostatak čovječanstva, trebaju efikasan globalni sustav kako bi se narodi svijeta zajedno suočili s globalnim izazovima", poput širenja nuklearnog naoružanja, klimatskih promjena, terorizma i pandemija, rekao je Annan. "Kako bi bio efikasan, taj sustav treba dalekovidno američko vodstvo, u tradiciji predsjednika Trumana", rekao je Annan.
Annan je isto tako pozvao SAD da ostane vjeran svojim načelima u području ljudskih prava.
"Ova je zemlja povijesno bila predvodnica pokreta za ljudska prava. No, ta se uloga može nastaviti samo ako Amerika ostane vjerna svojim načelima, čak i u borbi protiv terorizma", ocijenio je Annan.
Kad se čini da Amerika "napušta vlastite ideale i ciljeve, njezini prijatelji u inozemstvu prirodno su zabrinuti", nastavlja Kofi Annan nakon što je naglasio da su "ljudska prava i pravna država vitalni za globalnu sigurnost i prosperitet".
"Kad se snage, posebice vojne, koriste, svijet ih smatra legitimnima" samo ako se koriste u "pravedne svrhe" i za "zajedničke ciljeve u skladu s globalno prihvaćenim normama", ističe on u jasnoj aluziji na invaziju Iraka 2003. kojoj se protivio.
Radi jačanja multilateralizma, Annan je ocijenio da "zemlje na putu razvoja moraju imati jači glas" unutar međunarodnih institucija i posebice unutar Vijeća sigurnosti UN-a koje, po njemu, "odražava realnost 1945., ali ne i onu današnju".
Annan odlazi s dužnosti krajem ovog mjeseca, a naslijedit će ga južnokorejski diplomat Ban Ki-Moon.