Bush se u ponedjeljak u State Departmentu sastaje s visokim dužnosnicima američke diplomacije kako bi razmotrili političke i diplomatske opcije koje se mogu primijeniti u Iraku, a nakon toga će u Bijeloj kući saslušati mišljenja povjesničara i bivših generala, stručnjaka za Irak.
I dalje obećavajući konačni uspjeh u Iraku, predsjednik Bush se prije Božića planira obratiti naciji i izložiti novu američku strategiju.
Dužnosnici administracija razmatraju različite opcije, uključujući i kratkoročno povećanje broja postrojbi te drugačiji pristup zaraćenim frakcijama u Iraku, javlja AP.
U utorak Bush će održati video-konferenciju s visokim vojnim zapovjednicima i američkim veleposlanikom u Iraku Zalmayem Khalizadom, a potom će primiti iračkog potpredsjednika Tariqa al Hashemija.
Al Hashemi dolazi u Washington najmanje tri tjedna prije zakazanog termina, vezano uz stvaranje nove koalicije u iračkom parlamentu koja bi moglo rezultirati smjenom sadašnjeg premijera Nurija al Malikija, kritiziranog u Bagdadu ali i u Washingtonu zbog neuspjeha u zaustavljanju nasilja, izvješćuje CNN.
Sunitski političar Al Hashemi, jedna je od ključnih figura te nove koalicije, koju bi vodio Abdul Aziz al Hakim, čelnik šijitskog Vrhovnog vijeća islamske revolucije u Iraku, a iz nje bi bili isključeni tzv. sadristi - pristaše radikalnog šijitskog vođe Moqtade al Sadra.
U srijedu će se Bush sastati s dužnosnicima Pentagona, koji će ga upoznati sa svojom revizijom strategije u Iraku i prijedlozima za buduće korake.
Bush je prošloga tjedna primio izvješće dvostranačke Studijske skupine za Irak u kojem je ocijenjeno da je stanje u Iraku teško i da se dalje pogoršava. Strategija administracije ocijenjena je neodrživom, a preporučena je prenamjena američke misije u Iraku iz borbene u savjetničku uz povlačenje većine borbenih postrojbi, odnosno polovice sadašnjih snaga, do 2008.
Također je predložena široka diplomatska ofenziva, uključujući i pregovore s Iranom i Sirijom bez preduvjeta, te usporedno rješavanje izraelsko-palestinskog sukoba. Bush je do sada, izrijekom ili prešutno, otklonio mogućnost povlačenja američkih snaga prije postizanja pobjede u Iraku, a za uključivanje Irana i Sirije u pregovore ponovio je već od ranije poznate američke uvjete.