Izloženo je 50-tak djela, izbor iz slikareva bogatog pariškog razdoblja, od 1929. do 1940., tijekom kojega je nastalo više od 2000 slika, crteža i grafika. Polovica tih djela izgubljena je u Parizu, a više od 900 slika, crteža i grafika poznata nam je zahvaljujući pohrani 1952. u Modernoj galeriji i Kabinetu grafike HAZU u Zagrebu, rekla je autorica izložbe Jelica Ambruš.
Izložena djela Ivana Reina posuđena su iz fundusa Galerije likovnih umjetnosti u Osijeku, Moderne galerije, Kabineta grafike HAZU i Židovske općine u Zagrebu te iz privatnih vlasništva.
Ova zagrebačka izložba koncipirana je i prilagođena prostoru Galerije i ujedno je i najava buduće veće međunarodne izložbe Reinova pariškog razdoblja u Parizu koja je u pripremi, a njeno održavanje planirano je u 2007., najavila je Ambruš.
Nakon realizacije monografske izložbe 1982. u Osijeku, Zagrebu i Beogradu i izdanja slikarove monografije 1993., te nove izložbe su vrijedna dopuna istraživanju i valorizaciji Reinova cjelokupnog slikarskog opusa, koji je respektabilan doprinos i hrvatskoj i europskoj umjetnosti između dvaju svjetskih ratova.
Voditeljica Galerije "Milan i Ivo Steiner" u Židovskoj općini Zagreb Vera Dajht-Kralj prisjetila se dana kada je kao djevojčica zajedno sa slikarom Ivanom Reinom, bila u židovskim logorima Kraljevici i Rabu. Rein je djecu podučao crtanju u tim teškim danima, rekla je Dajht-Kralj.
Predsjednik Židovske općine Zagreb, Ognjen Kraus, izrazio je zadovoljstvo što je još jedna izložba velikog slikara otvorena u Galeriji Židovske općine Zagreb.
Izložba je otvorena do 18. siječnja 2007.
Ivan Rein rođen je u Osijeku 1905. u židovskoj obitelji. Po završetku zagrebačke Umjetničke akademije Rein je 1929. otišao u Pariz, gdje se namjeravao dulje zadržati, ali ga je u toj nakani omeo početak Drugog svjetskog rata, kada je nakon više od jednog desetljeća pariškog života interniran u Zagreb, gdje su mu živjeli roditelji, navodi se u katalogu izložbe.
Početkom Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj 1941. ušao je u burno razdoblje, započeto boravcima u židovskim logorima u Kraljevici i Rabu, a nakon kapitulacije Italije, nastavljeno uključivanjem u narodnooslobodilački pokret u VII. banijsku diviziju. No, nedugo zatim u prosincu 1943. umro u Sisku nakon ranjavanja u borbi. I u tom ratnom razdoblju Ivan Rein neumorno je slikao, ali je većina njegovih djela izgubljena, ističe se u katalogu izložbe.