"Hrvatska pokazuje put drugima u regiji. To je zemlja koja čini potrebne reforme. Zemlja koja ima nisku inflaciju, stabilnu valutu, brzi ekonomski rast", naglasila je Beckett u Londonu, dodajući da Hrvatska još uvijek mora ispuniti neke uvjete, posebno u reformi pravosuđa i borbi protiv korupcije.
Hrvatska je zemlja koja ispunjava svoje međunarodne obveze, uključujući slanje mirovnih snaga u Afganistan te suradnjom s drugima - primjerice s britanskom policijom u borbi protiv krijumčarenja i pranja novca.
"Naravno postoji još uvjeta koje Hrvatska mora ispuniti, posebno u reformi pravosuđa i borbi protiv korupcije. Ali ona je na pravom putu. A na pravom je putu zbog izgleda za daljnjim proširenjem" EU, dodala je.
Beckett je naglasila kako je Europsko vijeće prigoda da šefovi država i vlada EU pošalju snažan signal da se drže "strateških obveza oko proširenja".
"U proširenju imamo jedinstven proces koji je učinio najviše u poboljšanju života ljudi u Europi", rekla je, naglasivši da nisu koristi imali samo oni koji su ušli u Uniju. "Imali smo je svi", rekla je britanska ministrica.
Svaki novi val proširenja dao nam je nova radna mjesta, novo tržište i nove mogućnosti za investicije. Proširenje iz 2004. dodalo je 74 milijuna potrošača, učinivši od EU najveće svjetsko jedinstveno tržište.
"Tema Europskog vijeća drugi tjedan bit će proširenje. Europski vođe mogu izabrati da ostave vrata otvorena svojim susjedima, ispune obveze, pomognu tim zemljama da nastave političke i gospodarske reforme, uz naglasak da one moraju ispuniti striktne uvjete i obveze", rekla je.
Ipak, britanska je šefica diplomacije istaknula kako mnogi u Europi ne gledaju na isti način na proširenje na Hrvatsku i na Tursku.
"Postoje neki u Europi koji nemaju problema s priključivanjem Hrvatske, ali imaju vrlo ozbiljan problem s priključenjem Turske", dodala je. Turska, međutim, kao i svaka druga zemlja ima obveze koje mora ispuniti.
"Moramo se složiti i jasno postaviti što od njih očekujemo, a onda je na njima da odluče kako će se brzo reformirati i ići prema pristupanju", dodala je Beckett.
Ministri vanjskih poslova EU na sastanku u ponedjeljak, prije summita 14. i 15. prosinca, trebali bi odlučiti što dalje s pristupnim pregovorima s Turskom, nakon preporuke Europske komisije od prošloga tjedna da se oni djelomičnu zamrznu dok Ankara ne ispuni svoje obveze odnosno ne otvori svoje luke i zračne luke ciparskim Grcima.