"Mi se moramo radovati promjeni pravca u Washingtonu i ako mi kao Europljani i Nijemci možemo diplomatski pomoći, rado ćemo to učiniti", izjavio je povjerenik njemačke vlade za odnose sa SAD-om Karsten Voigt (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD).
Voigt je obećao i "svesrdnu pomoć" pri obnovi Iraka, ali je istodobno iznova isključio mogućnost vojnog angažmana Njemačke u Iraku.
"Mislim da ne treba naglašavati da se Njemačka tamo neće vojno angažirati", kazao je Voigt.
On je posebice pozdravio mogućnost otvaranja dijaloga između SAD-a, s jedne, te Sirije i Irana, s druge strane.
"Europa se mora jače angažirati i učiniti sve kako bi se Damask i Teheran konstruktivno uključili u dijalog", zaključio je Voigt.
Izvješće tzv. Baker-Hamiltonova povjerenstva, koje predlaže postupno povlačenje američkih postrojbi iz Iraka te početak dijaloga sa Sirijom i Iranom, pozdravili su i političari ostalih stranaka zastupljenih u Bundestagu.
Wolfgang Gerhard, vanjskopolitički glasnogovornik najjače oporbene stranke, liberalnog FDP-a, smatra da Baker-Hamiltonovo izvješće pokazuje "smisao za realnost".
"Pokazivanje razboritosti je prvi korak ka poboljšanju", smatra Gehard.
Buduća suradnja Njemačke i SAD-a, posebice u svjetlu predstojećeg predsjedanja Njemačke Europskom vijeću i skupinom G8, biti će i tema razgovora njemačkog ministara vanjskih poslova Frank Waltera Steinmeiera, koji je u četvrtak otputovao u Washington, sa američkom državnom tajnicom Condoleezzeom Rice.