Postignuta nagodba do sada je naznačajniji korak u rješavanju brojnih tužbi protiv te nadbiskupije, koje već godinama opterećuju njezin rad. Radi se o tužbama žrtava koje su zlostavljali svećenici.
"Molit ću da rješenje prve skupine predmeta pomogne žrtvama da nastave sa svojim životima i izgrade svjetliju budućnost za sebe i svoje obitelji", rekao je kardinal Roger Mahoney u priopćenju.
Pregovori nadbiskupije i 45 tužitelja trajali su najmanje godinu dana. Odvjetnik Ray Bucher, glavni zastupnik tužitelja, rekao je da će 50 milijuna dolara odštete isplatiti nadbiskupija, a osam milijuna crkveni redovnici.
"Nisam bio siguran da ćemo to ikada napraviti ali, srećom, 45 jako povrijeđenih ljudi doživjet će promjenu koja će im pomoći u ozdravljenju, posebno u ovo doba godine", rekao je odvjetnik Bucher.
Nadbiskupija Los Angelesa i dalja je suočena s više od 500 tužbi osoba koje je navodno seksualno zlostavljalo oko 200 svećenika i laika, a vrijeme na koje se te tužbe odnose seže čak do 30-ih godina prošloga stoljeća.
Nagodba koju je postigla nadbiskupija, druga je najveća u Kaliforniji, nakon one u biskupiji Orange 2004., kada je dogovorena isplata 100 milijuna dolara za odustajanje od 90 tužbi za seksualno zlostavljanje.
Slučajevi seksualnog zlostavljanja od 1950. godine do danas koštali su Rimokatoličku crkvu u SAD-u oko 1,5 milijardi dolara. Nekoliko američkih biskupija postiglo je višemilijunske nagodbe sa žrtvama u posljednjih nekoliko godina, kako bi riješili krizu i nastavili s radom.
Četiri biskupije - u Tucsonu u Arizoni, u Spokaneu u državi Washington, u Portlandu u Oregonu i u Davenportu u Iowi - proglasile su stečaj kako bi se zaštitile od tužbi, a do sada je samo biskupija Tucson dovršila taj proces.
U tijeku su dogovori o nagodbi po ostalim tužbama u Kaliforniji od 2002., kada je državnim zakonom na godinu dana ukinuta zastara na tužbe za seksualne prekršaje.
(Hina) xdh ydj