"Područja uzgoja stoke emitiraju veću količinu plina s učinkom staklenika od one koju emitiraju prijevozna sredstva, mjereno u količinama CO2", navodi agencija Ujedinjenih naroda.
Uzgoj predstavlja 9 posto CO2 nastalog djelatnostima ljudi, ali proizvodi "najveći dio najštetnijeg plina s učinkom staklenika".
Taj je sektor "odgovoran za 65 posto emitiranja dušikovog dioksida, koji se uglavnom pripisuje gnojivu, a nosi potencijal globalnog zatopljenja 296 puta viši nego CO2", dodaje agencija.
Na farmama se stvara 37 posto metana emitiranog ljudskom djelatnošću (koji djeluje na zatopljenje 23 puta više nego CO2), a velikim dijelom ga stvara probavni sustav preživača, te 64 posto amonijaka koji bitno pridonosi kiselim kišama.
Zemlja i vode planete uništavaju i velike površine ispaša, primjećuje izvješće koje drži da su životinje s farmi postale glavni izvor kontaminacije fosforom i dušikom Južnokineskog mora čime znatno uništavaju bioraznolikosti morskih ekosustava.
Prema procjenama FAO-a svjetska proizvodnja mesa će se više nego udvostručiti i prijeći s 229 milijuna tona 1999./2000. na 465 milijuna tona 2050. godine, dok bi proizvodnja mlijeka mogla skočiti s 580 na 1.043 milijuna tona.
"Životinje za klaonice i za proizvodnju mlijeka predstavljaju oko 20 posto ukupne životinjske biomase zemlje", dodaje FAO.
FAO predlaže poboljšanje prehrane životinja kako bi se smanjila fermentacija u njihovom probavnom sustavu i otvaranje postrojenja za recikliranje gnojiva.