Naime, korisnici prava iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata dužni su u roku od 15 dana prijaviti nadležnom uredu svaku promjenu koja utječe na gubitak pojedinog prava ili smanjenje opsega korištenja tim pravom, dakle i činjenicu da im je mirovina prešla utvrđeni iznos od 1663,00 kuna, navodi u priopćenju Ministarstvo.
Zakon propisuje obvezu povrata nepravilno isplaćenih novčanih primanja u iznosu primljenog najviše za posljednje tri godine računajući od posljednje isplate na koju osoba nije imala pravo. Ako to ne učini u roku što ga odredi nadležno upravno tijelo naknadu štete, odnosno povrat nepravilno primljenih iznosa, ostvarit će se tužbom pri nadležnom sudu, stoji u priopćenju te se podsjeća da je obveza povrata isplaćenog, a nepripadajućeg novčanog iznosa bila propisana i ranijim zakonom koji je bio na snazi do kraja 2004.
U priopćenju se navodi da je radi lakšeg povratka isplaćenog nepripadajućeg novca na incijativu ministrice Jadranke Kosor 4. listopada ove godine stupio na snagu izmjenjeni Pravilnik po kojem je zbog socijalno-ekonomskih razloga utvrđeno da se dug može namiriti i u ratama, a najviše do 24 mjesečne rate.
Ministarstvo podsjeća da roditelji smrtno stradalog branitelja koji nisu u radnom odnosu i nisu korisnici mirovine veće od 50 posto proračunske osnovice (1.663,00 kune) imaju pravo na obiteljsku invalidninu i to jedan roditelj u iznosu od 70 posto od osnovice mjesečno, što iznosi 2.677,43 kune, a oba roditelja 100 posto osnovice, odnosno 3.824,90 kuna.
Sukladno Zakonu roditelji kojima osobna mirovina prelazi iznos od 1663 kune imaju pravo na obiteljsku invalidninu u iznosu od 50 posto mjesečno od osnovice, odnosno jedan roditelj 1.912,45 kuna, a oba roditelja 2.868,68 kuna.
Također se podsjeća da od početka mandata ove Vlade obiteljske mirovine roditelja poginulih branitelja više nisu oporezive.