Vlada je u konačnom tekstu zakona propisala zabranu uzgoja životinja za proizvodnju krzna, ali ta bi zabrana na snagu stupila tek 2017. kako bi se proizvođači krzna mogli osposobiti za drugi posao.
Božidar Pankretić (HSS) pritom zagovara da država te proizvođače obešteti.
U cilju zaštite autohtone mesno-prehrambene proizvodnje i tradicije (kolinja), Vlada je odustala od prvotnog rješenja da usmrćivanje životinja mogu obavljati samo veterinari, i to uz prethodno omamljivanje, te je propisala da to mogu činiti i osposobljene osobe iz drugih struka (primjerice agronomi, stočari).
Predlaže se i brisanje odredbe da voditelji nastambi za pokuse nad životinjama te za proizvodnju bioloških pripravaka mogu biti samo veterinari.
Ivo Banac (Klub regionalnih stranaka) smatra da treba ostati odredba o nužnom veterinarskom omamljivanju, a ne samo da se usmrćivanje životinja mora provoditi bez nanošenja boli, patnje, straha.
Zakonom se zabranjuje postupanje prema kućnim ljubimcima koje bi predstavljalo opasnost za ljude, a propisuje se i da se životinje u skloništima, umjesto 30, mogu držati do 60 dana.
Pankretić (HSS) prerestriktivnom drži odredbu po kojoj se prijevoz životinja može obavljati na maksimalnoj udaljenosti do 65 kilometara, te zagovara rješenje da ograničenje bude na 100 kilometara.
Pita tko će procjenjivati drže li se životinje namijenjene proizvodnji u nastambama koje ne smiju nadmašivati njihovu sposobnost prilagodbe, a zalaže se za prijelazno razdoblje, odnosno rok do 2010. u kojemu se fizičke i pravne osobe moraju registrirati za držanje životinja za proizvodnju.
Banac i Tonino Picula (SDP) zagovaraju da se zabrane sve utrke pasa, ne samo one na tvrdim podlogama, a Picula i da se zabrani stalno držanje pasa na lancu, tek iznimno da se dopusti na dugačkoj vrpci.
Jagoda Majska Martinčević (HDZ) kazala je da zakon vodi računa o emocionalnoj brizi za životinje, ali i o gospodarskim i tržišnim interesima, da je usklađen s civilizacijskim normama.
Podržala je zabranu cirkuskih i drugih predstava s divljim životinjama, ali i predložila da se ta zabrana odnosi i na domaće životinje.
Damir Kajin (IDS), pak, drži da će zakon, usvoji li ga Sabor, potpuno uništiti hrvatsko selo i seljake, da više štiti životinje nego ljude.
"Zakon bi trebao nositi naziv zakon o zaštiti kućnih ljubimaca", poručio je Kajin, posebno se protiveći predloženoj zabrani klanja teladi za osobne potrebe.
Zastupnici će raspravu o Zakonu o životinjama nastaviti nakon popodnevne stanke.