"Pozdravljamo napore Hrvatske, Albanije i Makedonije na pripremama za preuzimanje odgovornosti i obveza iz članstva. Pozdravljamo njihov rastući doprinos u međunarodnim operacijama održavanja mira i sigurnosti kao i njihove zajedničke napore na promicanju regionalne suradnje. Na našem sljedećem summitu 2008. godine, namjeravamo uputiti pozivnice onim zemljama koje ispunjavaju standarde NATO-a temeljene na rezultatima i koje mogu pridonijeti euroatlantskoj sigurnosti i stabilnosti", kaže se u deklaraciji koju je prihvatilo 26 šefova država ili vlada zemalja članica.
U deklaraciji se pozdravlja puna suradnja Hrvatske s Haškim sudom te znatan napredak u provedbi održivih političkih i gospodarskih reformi te u području vladavine prava. Hrvatska se također poziva da radi na stvaranju javne potpore za svoje aspiracije da postane članica NATO-a.
Samo u slučaju Hrvatske navodi se potreba za većom potporom javnog mnijenja, dok se za Makedoniju i Albaniju to ne spominje.
Čelnici NATO-a odlučili su dati zeleno svjetlo za ulazak Srbije, BiH i Crne Gore u Partnerstvo za mir.
"Uzimajući u obzir važnost dugoročne stabilnosti na zapadnom Balkanu i priznajući napredak koji su do sada učinile Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija, danas smo pozvali te tri zemlje da se pridruže Partnerstvu za mir i Euroatlantskom partnerskom vijeću", kaže se u deklaraciji sa summita čelnika zemalja članica NATO-a.
NATO poziva Srbiju i Bosnu i Hercegovinu da u potpunosti surađuju s Haškim sudom, te najavljuje da će pozorno "pratiti njihove napore u tom pogledu".
Sjevernoatlantski savez je ranije uvjetovao ulazak u Partnerstvo za mir punom suradnjom s Haškim sudom, a na tome su posebno inzistirale Sjedinjene Države, Britanija i Nizozomska.
Glavna haška tužiteljica Carla del Ponte razočarana je pozivom Srbiji i Crnoj Gori na članstvo u Partnerstvu za mir, kazao je u srijedu u Haagu na redovitoj konferenciji za novinare njezin glasnogovornik Anton Nikiforov.