"Jugokomunizam je masovnim smaknućima Hrvata obilježio svoju 50-godišnju vlast", ocijenila je Ljerka Mintas Hodak, naglasivši da je komunistički poredak u poratnom razdoblju provodio pojedinačne likvidacije Hrvata u zemlji i inozemstvu.
Politički procesi, progoni cijelih obitelji, likvidacije protivnika i gaženje ljudskoga dostojanstva, obilježili su jugokomunistički režim, dodala je.
Mintas-Hodak smatra da bi - zbog infiltracije bivših komunista u sve ustanove mlade hrvatske demokracije - trebalo uvesti lustraciju za nositelje bivšega komunističkog režima.
Sudac Milan Vuković procijenio je da se Deklaracija Hrvatskoga sabora o osudi komunističkih zločina, po svojoj jasnoći nije približila stajalištima Rezolucije Vijeća Europe. "Iz Saborske deklaracije se ne vidi o kojim je to zločinima riječ", a "nije vidljivo ni zbog čega su pobijeni pripadnici Hrvatskih oružanih snaga 1945.", dodao je.
Vuković je napomenuo kako je "za zločine nad hrvatskim narodom i masovni pokolj Hrvata bio odgovoran i sam Josip Broz Tito". "To se vidi iz Titove izjave Ivanu Meštroviću (godine 1959. na Brijunima), kada je na Meštrovićevo pitanje 'zašto je dopustio masovni pokolj Hrvata u proljeće 1945.' Tito odgovorio kako se to nikako nije moglo izbjeći jer je trebalo pustiti da se Srbi izdovolje", rekao je Vuković. Podsjetio je da je bilješka o tom razgovoru Meštrovića i Tita (iz 1959.) objavljena u knjizi Karla Mirta "Život u emigraciji", u izdanju Matice hrvatske 2003.
Biskup Bogović smatra da je u Republici Hrvatskoj komunizam tek deklarativno osuđen. "Za komunističke zločine nije osuđen ni jedan počinitelj, ustanova ili partija", rekao je mons. Bogović, naglasivši da nije osuđena ni komunistička ideologija.
"Protivnici hrvatske države (Republike Hrvatske) u antifašizmu su pronašli poveznicu sa zapadnim saveznicima", i "to im, umjesto osude, omogućuje ponovnu afirmaciju", ocijenio je biskup Bogović.
Povjesničar Josip Jurčević smatra komunizam jednim od najtemeljitijih upravljačkih sustava u povijesti. Zato su bivši komunisti infiltrirani u sve razine današnje vlasti u Hrvatskoj, dodao je.
Marko Veselica izvijestio je kako mu je zbog političkog progona u bivšoj Jugoslaviji bila šikanirana cijela obitelj. "Brat mi je prognan sa Sveučilišta, a žena više nije mogla raditi kao povjesničaraka", rekao je. Komunistički zatvor Gradišku, u kojem ga je, kako kaže, "trebao likvidirati kriminalac Vinko Pitarić", Veselica smatra jednim od najzloglasnijih komunističkih kazamata.
Zdravka Bušić upozorila je kako su prošle godine na četverodnevnom skupu u Zagrebu bivši komunisti raspravljali o donošenju lustracije za nositelje hrvatske politike iz 90-tih godina.
Hrvoje Hitrec ocijenio je kako od početka stvaranja Republike Hrvatske nije bilo dovoljno snage da se pravim imenom označe komunistički zločini i imenuju njihovi počinitelji.
Kako je najavljeno, naglasci s večerašnje tribine Hrvatskog kulturnog vijeća "Osude zločina komunizma - stvarne ili deklarativne", bit će u obliku izjave dostavljeni državnim ustanovama.