Britansko tržište distribucije plina i električne energije otvoreno je konkurenciji u razdoblju između 1996. i 1999.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) ističe da su britanske cijene kilowatsata, uključujući poreze, za plin padale od 1996. sve do 2000., a struje do 2001., ali da su od tada ponovno porasle na rekordne razine, iako su i dalje među najnižima u Europskoj uniji.
S ukidanjem regulacije cijena, prosječni su troškovi domaćinstva porasli 91 posto za plin i 58 posto za struju, objavio je Energywatch, nezavisna agencija za kontrolu energetskog tržišta.
Taj je rast rezultat opetovanih poskupljenja koje je poduzimalo šest vodećih dobavljača - britanskih kompanija Centrica, Scottish i Southern Energy, Scottish Power, Powergen, te francuske tvrtke EDF. EDF je, primjerice, od 2003. svoje cijene plina povisio za 92 posto, a struje za 54 posto.
Ta je situacija usko povezana s rastom veleprodajnih cijena plina, kojeg Velika Britanija uvozi jer su sjevernomorske rezerve iscrpljene. Također ima veze i s visokom cijenom nafte i ugljena korištenih u većini elektrana u toj zemlji.
Energywatch ističe da se sada na tržištu nalazi tek šest velikih dobavljača, u usporedbi s 26 koliko ih je bilo prilikom liberalizacije tržišta, što ograničava konkurenciju. Ta je agencija pozvala na istragu Europske komisije, ustvrdivši kako se broj domaćinstava koja izdvajaju više od 10 posto svojih prihoda za plaćanje računa za energente popeo na tri milijuna, u usporedbi s 1,8 milijuna u 2003.
Ofgen, britanski regulator tržišta plina i struje tvrdi da je od liberalizacije tržišta oko polovina kućanstava promijenila dobavljača te ostvarila uštedu od oko 20 posto na svojim računima, te kako je otvaranje tržišta konkurenciji najbolji način zaštite interesa potrošača. To je također stajalište i britanske vlade.