Prizivno vijeće Suda BiH, koje je u srijedu razmatralo žalbu Čovićeve obrane na određivanje pritvora, vratilo je taj slučaj prvostupanjskom vijeću, koje je i izreklo presudu, a ono je u četvrtak zaključilo kako i dalje postoji opasnost od Čovićeva bijega u Hrvatsku, kao i da nisu ponuđena dovoljna jamstva da se to neće dogoditi.
"Zaključili smo kako postoji opasnost od bijega", obrazložio je odluku tročlanog vijeća američki sudac Richard Gabelein te dodao kako će obrana, bude li se žalila na ovu odluku, morati ponuditi dodatna jamstva da Čović neće pobjeći.
Čovićev odvjetnik Josip Muselimović izjavio je novinarima kako takvu odluku suda uopće ne razumije, jer su njegov branjenik i njegova obitelj kao jamstva za puštanje na slobodu ponudili cjelokupnu imovinu kojom raspolažu. To se odnosi na stan u Mostaru i vikendicu u Hercegovini, kao i na stan u Hrvatskoj vrijedan 125 tisuća eura, kojega posjeduje Čovićeva supruga.
Obrana je opovrgnula ranije navode tužiteljstva da Čović ima značajan novac u dionicama, dokazavši kako je riječ o iznosu od svega 100 konveritibilnih maraka (50 eura).
Muslimović je, kao na posebice znakovitu, upozorio na izjavu zastupnika optužbe Petera Kornecka, koji je kazao kako Čović treba ostati u pritvoru i zbog toga da se ne bi više mogao baviti politikom.
Obrazlažući zahtjev za produženjem pritvora do pravomoćnosti presude, Korneck je kazao je mogućnost Čovićeva bijega u Hrvatsku vrlo velika s obzirom da bi se on tamo našao u zemlju u kojoj se govori njegov jezik i prakticira se kultura kojoj pripada.
Sam Čović pred sucima je kazao kako je takvom izjavom tužitelja uvrijeđen dodajući da svojom domovinom smatra BiH te da iz nje nikada nije kanio niti kani bježati.
Obrana Dragana Čovića ima pravo ponovo podnijeti žalbu na određivanje pritvora, koju će onda ponovo razmatrati Prizivno vijeće.