FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Reakcije na ubojstvo libanonskog ministra

ZAGREB, 21. studenog 2006. (Hina) - Ubojstvo libanonskog ministra industrije, 34-godišnjeg kršćanskog maronita Pierra Gemayela, velikog kritičara Sirije, izazvalo je u utorak val osuda u Libanonu i svijetu, javljaju agencije.
ZAGREB, 21. studenog 2006. (Hina) - Ubojstvo libanonskog ministra industrije, 34-godišnjeg kršćanskog maronita Pierra Gemayela, velikog kritičara Sirije, izazvalo je u utorak val osuda u Libanonu i svijetu, javljaju agencije.

"Ubojice nas neće terorizirati, nećemo im dozvoliti da odlučuju o sudbini Libanona", poručio je libanonski premijer Fouad Siniora.

Sin ubijenog bivšeg libanonskog premijera Rafika Haririja i za ovaj je atentat optužio Siriju. "Sirijske ruke su u ovom slučaju bile posvuda", rekao je Saad al-Hariri, čiji je otac ubijen u samoubilačkom napadu prošle godine.

Najmanje trojica napadača zaletjela su se svojim automobilom u Gemayelov, potom istrčali iz svoga vozila i ministra izrešetali mecima. Ubijen je automatskim oružjem iz neposredne blizine. Atentan je izvršen u kršćanskom dijelu Bejruta.

"Šokirani smo tim atentatom i smatramo ga terorističkim činom", izjavio je dužnosnik State Departmenta Nicolas Burns. "Ovaj napad također smatramo i načinom zastrašivanja koalicije oformljene 14. ožujka", dodao je pomoćnik američke državne tajnice za političke poslove, aludirajući na pokret koji je primorao Siriju da se 2005. povuče iz Libanona.

Glavni tajnik UN-a Kofi Annan najstrože je osudio ubojstvo. Osudama se pridružila Finska, koja trenutačno predsjedava Europskom unijom, i Europska komisija.

"Predsjedništvo EU na najoštriji način osuđuje ovo brutalno ubojstvo", priopćila je Finska.

Povjerenica za vanjske poslove Benita Ferrero-Waldner je kazala da "Europska komisija žali zbog ovog užasnog zločina, koji ne smije potkopati stabilnost u Libanonu".

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana, "zaprepašten" je "kukavičkim" ubojstvom libanonskog ministra, ocjenivši da je Libanon "ponovo platio težak danak zbog volje da živi nezavisno i u miru". "Sa zaprepaštenjem sam primio vijest o ubojstvu ministra Pierra Gemyela. Odgovorne za taj kukavički čin treba uhititi i potom im suditi", rekao je Solana.

Egipatski predsjednik Hosni Mubarak je pozvao Libanonce na "dijalog umjesto bratoubilaštva". "Spremni smo poduprijeti svaku inicijativu koja bi Libanonu donijela mir", kazao je Mubarak.

Rusija je osudila "nastavak političkih ubojstava" u Libanonu, ocjenivši da u toj zemlji djeluju "sile koje žele situaciju učiniti još eksplozivnijom". Rusija, kako stoji u priopćenju ministarstva vanjskih poslova, od Libanona očekuje suzdržanost, poručivši da ne treba nasjesti provokacijama.

Francuski predsjednik Jacques Chirac osudio je "odvratan zločin" i izrazio nadu da će počinitelji biti "gonjeni i kažnjeni".

Britanski premijer Tony Blair "energično" je osudio ubojstvo "koje nema opravdanja".

Izraelska ministrica vanjskih poslova Tzipi Livni upire prstom na Siriju, uz tvrdnju da "negativna uloga Sirije u Libanonu nije ništa novo.

Često prozivani službeni Damask također je osudio "grozno" ubojstvo, dodavši da Siriji nije u interesu destabilizacija Libanona i narušavanje građanskog mira.

Berlin u atentatu na ministra industrije vidi "pokušaj podrivanja razvoja Libanona kao nezavisne, suverene i demokratske" države.

Atentat na Gemayela zaoštrio je u utorak raspravu u UN-u o osnivanju međunarodnog suda na kojem bi se sudilo navodnim počiniteljima ubojstva bivšeg libanonskog premijera Rafika Haririja.

Pierre Gemayel je sin bivšeg predsjednika Amina Gemayela i nećak predsjednika Bechira Gemayela, ubijenog 1982. godine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙