U izjavi Društva za život, koju je u utorak objavio ured za tisak Slovenske biskupske konferencije, ističe se da je prijedlog ministra za rad, obitelj i socijalnu politiku Janeza Drobniča po kojemu bi se "umjetni pobačaji" plaćali vlastitim sredstvima, a ne iz zdravstvene blagajne kao do sada, "pozitivan korak prema poštovanju onoga što je zapisano u ustavu".
Pokret za život upozorava na 17. članak ustava koji navodi "Ljudski život je nepovrediv" i da više ustavnih odredaba govori o obvezi države da brine za obitelj i slobodno rađanje djece, za razliku od "često citiranog" ustavnog članka 25. o tome da je "Odluka o rođenju vlastite djece slobodna", koja se često tumači kao dokaz da je država obvezna plaćati i prekide neželjene trudnoće koji su izvedeni iz socijalnih, a ne medicinskih indikacija.
Pokret za život upozorio je i na ginekološke i psihološke teškoće koje prate abortuse, te da je prema tom problemu potrebno pristupati drukčije nego do sada.
"U tom smislu podržavamo predložene mjere uspostave efikasne pomoći trudnicama i mladim majkama u nevolji koje razmišljaju o prekidu trudnoće", navodi se u izjavi Pokreta za život.
Protiv najava o ukidanju plaćanja abortusa iz državne zdravstvene blagajne ovih se je dana izjasnilo više feminističkih organizacija, te političara nekih stranaka, a pri tom navode i bojazan da bi takva odluka mogla povećati broj ilegalnih abortusa i povećati zdravstvene rizike za žene. Osim toga, protivnici spomenute mjere navode da je broj abortusa u zadnjih 20 godina u Sloveniji smanjen sa 20.000 godišnje na manje od sedam tisuća u prošloj godini, te da se najavljena mjera nikako ne može opravdati tvrdnjom da je riječ samo o dijelu vladine populacijske politike usmjerene na povećanje nataliteta.
Ministar zdravstva Andrej Bručan u ponedjeljak je u parlamentu izjavio da o spomenutom prijedlogu vlada još nije službeno donijela odluku i da je riječ o materijalu koji još treba proći javnu i stručnu raspravu.
(HIna) xfl ybr