Dodatna istraživanja na novom otkriću u Egiptu potvrdit će da li je riječ o komercijalnom otkriću, ističe direktor Sektora za istraživanje INA Naftaplina Josip Križ. Točniji podatci, dodaje, očekuju se u idućih mjesec dana.
INA je u posljednje dvije godine značajno povećala svoje zalihe nafte i plina, što pridonosi i povećanju vrijednosti kompanije, istaknuo je Zelić, podsjećajući na Inina otkrića u Siriji, te projekt Sjeverni Jadran.
Prema podatcima koje je INA objavila u prospektu za javnu ponudu dionica, Inine dokazane i vjerojatne rezerve su oko 386 milijuna barela ekvivalenta nafte.
Zelić očekuje i daljnje povećanje zaliha, te naglašava da INA Naftaplin, zahvaljujući svojim stručnjacima, održava tempo istraživanja i uvođenja novih tehnologija za povećanje iscrpka iz postojećih i otkrivanje novih ležišta.
Procjenjuje da bi se INA Naftaplin 2010. ili 2011. mogao približiti godišnjoj proizvodnji od oko pet milijuna tona ekvivalenata nafte i plina. To Naftaplin u svojoj povijesti nije imao, kazao je Zelić na skupu koji je okupio velik broj domaćih i inozemnih stručnjaka.
Tema ovogodišnjeg 4. međunarodnog naftnogeologijskog znanstvenog skupa je "Novi pristupi i metode procjene rezervi ugljikovodika", a bit će primjerice riječi i o EOR metodama utiskivanje ugljik dioksida za povećanje iscrpka na postojećim poljima, pitanjima kako riješiti problem vode koja ulazi u bušotinu, itd.
Skup se održava od 16. do 18. studenoga, organizator je Hrvatska akademija znanosti u umjetnosti i njeno Znanstveno vijeće za naftu u suradnji s Rudarsko-geološko-naftnim fakultetom u Zagrebu, te Inom.