Povjesničari, politolozi, pravnici i sociolozi iz Hrvatske i inozemstva (SAD-a, Njemačke, BiH, Slovenije i Srbije) analizirat će i prikazati Domovinski rat s naglaskom na njegovim početcima 1990. i 1991., koje se ocjenjuju prijelomnima u suvremenoj hrvatskoj povijesti, navodi se u obavijesti o skupu.
Po riječima Zdenka Radelića, znanstvenog savjetnika Instituta, nakana je skupa koncentrirati se na početke pobune i velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku i njezinu obranu, međunarodne odnose i priznanje Hrvatske te odnose Međunarodnog suda za područje bivše Jugoslavije i historiografije i druge teme.
Nakon prošlogodišnjega znanstvenog kolokvija "Domovinski rat 1991.-1995.", kako navodi Radelić, osjetila se potreba za znanstvenim dijalogom usmjerenim prema nekim užim razdobljima i temama. Praksa održavanja sličnih skupova nastavit će se i sljedećih godina, dodao je.
Na skupu će James Sadkovich govoriti o temi "Franjo Tuđman i problemi stvaranja hrvatske države", Davor Marjan o "Osnovnim značajkama ratujućih strana 1990.-1991.", Damjan Guštin o temi "Slovenija i Hrvatska, saveznici u raskidu s jugoslavenskom državom", Ivica Lučić o "Odnosima Hrvatske i BiH 1990.-1991.", Dunja Melčić o "Njemačkim diskusijama o ratu 1991.-1992.", Sabrina Ramet o "Britanskoj politici prema Hrvatskoj 1990.-1991.", Jakša Raguž o "Razaranju Dubrovnika", Bojan Dimitrijević o "Jugoslavenskom ratnom zrakoplovstvu u ratu 1991.-1992.", Vera Katz o "Životu Hrvata u opkoljenom Sarajevu", Ksenija Turković o "Vrijednosti ICTY-a kao sredstva za otkrivanje povijesne istine" i td.
Na skupu će biti predstavljena knjiga "Stvaranje hrvatske države i Domovinski rat", koja je rezultat rada na istoimenom institutskom projektu, koji je pokrenut 2001.
U sklopu toga projekta, kako napominje njegov voditelj Zdenko Radelić, dosad je objavljeno osam knjiga, trojica suradnika na projektu stekla su status doktora i jedan magistra znanosti te je objavljeno oko 20 članaka.