Na skupu je u četvrtak sudjelovao i predsjednik Vlade Ivo Sanader i govorio u tematskoj cjelini "Solunski proces - Izvješće iz Hrvatske i Srbije". Tom je prilikom naglasio da je hrvatski cilj okončati pregovore s EU do kraja 2008. godine i naglasio da bez dijaloga, tolerancije i poštivanja ljudskog dostojanstva po kršćanskim standardima nema gradnje ujedinjene Europe.
Ovogodišnji Deseti dijalog EPP-a i pravoslavne crkve bio je, među ostalim, posvećen pozitivnim posljedicama Solunskog procesa, kada je na sastanku na vrhu EU-a 2003. godine u tom grčkom gradu iskazana jasna europska perspektiva zemljama jugoistočne Europe.
Sudionici skupa, dvojica premijera, hrvatski Sanader i grčki Kostas Karamanlis, te predstavnici vlada Srbije, Makedonije, Rumunjske, predstavnici demokršćanskih stranaka iz zemalja regije i Europe, čelnici EPP-a, brojni pravoslavni svećenici i nekoliko katoličkih dostojanstvenika, razgovarali su i o političko-vjerskoj suradnji u promociji europskih integracija.
"Integracija zemalja jugoistočne Europe u EU mora se promovirati dinamično, uz aktivno sudjelovanje nacionalnih i lokalnih vjerskih čelnika kroz njihovo duhovno, pastoralno i praktično djelovanje"; navodi se završnoj deklaraciji i dodaje da bi vjerski lideri iz Hrvatske, Albanije, BiH, Bugarske, Rumunjske, Srbije (Kosova) i Makedonije trebali biti pozivani u posjet europskim institucijama u svrhu stjecanja informacija.
Sudionici foruma posebno su pozvali vjerske lidere Bosne i Hercegovine, gdje je proces pomirenja još u povojima, da nadvladaju interese svojih zajednica i surađuju kako bi omogućili da BiH nastavi svoj europski put.
Sudionici dijaloga pozvali su Europsku komisiju da osnuje program obnove povijesnih vjerskih zdanja uništenih u sukobima u regiji. Također, navodi se u deklaraciji, bilo bi poželjno da se u proračun EU-a uključi predpristupno financiranje obnove infrastrukture, kao i da se sveučilišta u regiji uključe u Erazmus i druge programe akademske i studentske razmjene.
U deklaraciji se također navodi da će ovakav dijalog i dalje biti "instrument za praktične popravke u pukotinama europskog društva što ih je izazvao nesretni crkveni raskol 1054. godine" i naglašava utjecaj kršćanstva u stvaranju "europskog duhovnog, kulturnog i društvenog identiteta".
Dijalog između pravoslavne crkve i grupacije Europske pučke stranke i europskih demokrata redovito se održava svake godine, a premijeru Sanaderu jučerašnje je sudjelovanje bilo treće po redu.