Neke zemlje u razvoju, kao Papua Nova Gvineja i Bolivija, traže da se na UN-ovoj konferenciji u Nairobiju od 6. do 17. studenog donese odluka o nagrađivanju poljoprivrednika koji usporavaju deforestaciju, koja je nakon izgaranja fosilnih goriva glavni izvor opasnih stakleničkih plinova.
Stručnjaci kažu da bi satelitske snimke mogle pomoći u prevladavanju jednog od glavnih problema - otkrivanju povijesnih dokaza o veličini šuma na temelju kojih bi se davala pomoć onima koji su smanjili razmjere destruktivne sječe stabala.
"Od početka 90-tih godina prošlog stoljeća, promjene u šumskim područjima mogu se mjeriti iz svemira s prilično velikom dozom sigurnosti", rekao je Frederic Achhard iz UN-ovog Centra za globalni nadzor šuma.
No, stručnjaci upozoravaju i na neke probleme povezane sa snimkama, kao što su oblaci koji zamagljuju pogled na tropske šume poput Amazona, ili pak otežavaju procjenu jesu li šume samo prorijeđene ili potpuno posječene.
"Zasad nemamo savršene satelite", rekao je Olivier Arino iz Europske svemirske agencije i dodao da će nova generacija satelita od 2012. godine unaprijediti sustav praćenja stanja globalnog šumskog pokrova.