Govoreći na zajedničkoj konferenciji za novinare s voditeljem delegacije Europske komisije u Zagrebu Vincentom Degertom, neposredno nakon što mu je francuski diplomat predao izvješće koje je danas usvojila EK, Sanader je rekao kako zbog kratkoće vremena Vlada još nije stigla proučiti taj dokument, ali da "od prilike zna što je unutra".
"Zadovoljni smo dosadašnjim napretkom i izvješćem EK. Ono upozorava na ona pitanja u kojima se još može napraviti napredak, na izazove koji stoje pred nama, ali govori i o napretku Hrvatske u pojedinim područjima i poglavljima u pregovorima", rekao je Sanader.
Premijer je ponovio kako se Hrvatska priprema za punopravno članstvo u EU i sve što joj predstoji - od reforme pravosuđa i javne uprave do borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala - čini zbog sebe same, jer, kako je istaknuo, "želimo živjeti u uređenoj državi koja primjenjuje europske standarde".
Predsjednik Vlade rekao je kako Hrvatska s optimizmom gleda prema naprijed i najavio još čvršću suradnju s Delegacijom EK u Zagrebu i sa samom Komisijom u Bruxellesu.
Sanader je rekao kako ga je Degert izvijestio i o dokumentu strateške naravi koji govori o politici proširenja EU u budućnosti, o izazovima koji danas stoje pred Unijom u cilju najboljeg osmišljavanja politike proširenja.
"Mi podržavamo taj dokument, onako kako nam je prikazan. Smatramo ga dobrim temeljem i za dalje proširenje a iz njega vidimo da nema nikakvih problema za članstvo Hrvatske kad ispunimo sve uvjete i završimo pregovore", kazao je Sanader.
"Bez obzira na otvorene rasprave o (europskom) Ustavu i svim drugim institucionalnim problemima, ostaje bitno načelo koje je istaknuo i Vincent Degert - pacta sunt servanda (ugovora se treba držati) - što znači da Hrvatska ima jasan cilj, a to je punopravno članstvo na kraju pregovora", istaknuo je premijer.
Veleposlanik Degert rekao je da je hrvatskom premijeru predstavio izvješće o Hrvatskoj, iako je EK danas usvojila cijeli paket izvješća o svim zemljama s europskom perspektivom te strateški dokument o proširenju EU u godinama koje dolaze.
Sve zemlje u regiji, ustvrdio je Degert, ostvarile su značajan napredak na putu približavanja EU u jednogodišnjem razdoblju na koji se odnose izvješća i EK je i nadalje u potpunosti predana perspektivi pristupa EU svake od tih zemalja.
No, ponovio je kako Komisija i Unija prije toga moraju "odraditi domaću zadaću" odnosno odrediti institucionalni okvir koji će omogućiti daljnja proširenja Unije.
Napomenuo je kako je potrebna snažnija komunikacija s građanima EU glede uspješnosti politike proširenja koja je europskom kontinentu donijela najvažnije vrijednosti koje ima - stabilnost, mir, demokraciju i gospodarski napredak.
"Zato smo vrlo predani nastavku te politike i na tome ćemo i dalje raditi", kazao je Degert.
Što se izvješća za Hrvatsku tiče, francuski veleposlanik rekao je kako ono daje jasne smjernice aktivnosti i zadataka koji očekuju Hrvatsku.
"Zadaci čije ispunjenje od Hrvatske traže EK i europske zemlje nisu lagani. Oni su teški, ali to je normalno jer Hrvatska više nije zemlja kandidat za članstvo već zemlja koja je u pregovorima o njemu, a to je velika razlika", napomenuo je voditelj Delegacije EK u Hrvatskoj.
Na kraju konferencije za novinare veleposlanik Degert najavio je posjet Hrvatskoj povjerenika EK za proširenje Ollija Rehna, koji će u Zagrebu boraviti 30. studenog i 1. prosinca.