"Podrobnije ocjene u vezi s današnjom odlukom suda u Strasbourgu biti će moguće nakon što dobijemo presudu i proučimo njen sadržaj, no unatoč tome razumijemo je kao potvrdu naših argumenata. Nadamo se da će odluka suda u Strasbourgu doprinijeti bržem rješavanju problema štediša Ljubljanske banke, te da ćemo tu mogućnost iskoristiti za pozitivne pomake", navedeno je u priopćenju za javnost što ga je Janšin kabinet objavio malo nakon objave presude u Strasbourgu.
U priopćenju se navode već poznata stajališta Ljubljane da je pitanje jamstva za staru deviznu štednju potrebno rješavati u okviru sukcesijskih pregovora jer je za štednju jamčila bivša SFRJ, te da je Slovenija nakon osamostaljenja preuzela jamstva za štednju samo na svom teritoriju.
"Slovenija je nakon raspada Jugoslavije na teritorijalnom načelu preuzela jamstva za devizne štedne uloge koji su bili uloženi u bankama na teritoriju Slovenije. Takav postupak očekujemo i od Hrvatske", navodi se u reakciji iz Janšina kabineta.
Isto tako, u priopćenju se navodi da nakon današnje presude Slovenija očekuje da će se o problematici stare devizne štednje pregovori nastaviti u okviru Banke za međunarodna poravnanja (BIS) u Baselu, te da tako predviđa sporazum o sukcesiji bivše SFRJ koji su države nasljednice potpisale u lipnju 2001. godine u Beču.
"Naša je želja da se to pitanje iz zajedničke prošlosti koje opterećuje bilateralne odnose s našim južnim susjedom u što kraćem vremenu skine s dnevnog reda, te da se veća pažnja posveti zajedničkoj europskoj budućnosti, kojoj je okrenuta i Hrvatska", navodi se u priopćenju iz kabineta slovenskog premijera Janeza Janše.