Taj sporazum između najvećeg svjetskog proizvođača patentima zaštićenog softvera s jedne strane i čelne kompanije u području open source softvera s druge, ima potencijalno izuzetno važne poslovne, tehničke i pravne implikacije.
"To predstavlja vrlo važan most intelektualnog vlasništva između besplatnog i patentiranog softvera", kazao je Brad Smith, glavni savjetnik Microsofta, nakon službene objave saveza tih dviju kompanija u San Franciscu u četvrtak. Financijski uvjeti sporazuma nisu objavljeni.
Partnerstvo tih dviju kompanija u prvome redu je usmjereno na rastući broj vodećih kompanija i državnih agencija čiji se kompjutorski sustavi oslanjaju na elemente Microsoftovog Windowsa i Novellovog Linuxa.
Najavljeno partnerstvo ne bi se trebalo ni na koji način odraziti na potrošače, osim u svojoj usmjerenosti na poboljšanje interakcije između Microsoftovog najprodavanijeg Office softvera i njegove Novellove besplatne alternative poznate kao OpenOffice.
Microsoftovo odobrenje, dobiveno nakon 6-mjesečnih pregovora, predstavlja veliku pobjedu za Novell, tvrtku sa sjedištem u Walthamu, Massachusets, koja nastoji dokazati Linuxove prednosti u odnosu na konkurentske varijante.
Prema tome sporazumu, Microsoftov prodajni tim svojim će korporativnim korisnicima ponuditi mogućnost licenciranja Windows operativnog sustava kao dijela paketa koji nudi usluge održavanja i podrške za Novellovu Suse Linux platformu.
Novell svoju zaradu od Linux softvera, kojega razvija globalna skupina programera koji nisu vezani za neku određenu pojedinačnu kompaniju i koji besplatno dijele sva unaprjeđenja toga sustava, u prvome redu temelji na naplati usluga korisničke podrške.
Prema riječima izvršnog direktora Microsofta Stevea Ballmera, Microsoft će prvo pokušati uvjeriti svoje korporativne korisnike da koriste isključivo Windows, prije nego im ponudi hibridni sustav koji koristi i Suse Linux.
Da bi se što više kompanija potaklo na prihvaćanje Novellove platformu otvorenog izvora, Microsoft se obvezao da neće nametati svoja patentna prava na one dijelove svoje tehnologije koja bi mogla biti povezana sa Suse Linuxom.
"Ovo je veliki dan za Microsoftove klijente", kazao je Stuart Cohen, izvršni direktor Open Source Development Labs-a, grupacije usmjerene na širenje udjela korištenja Linuxa u korporativnoj Americi. "Microsoft prenosi poruku da Linux treba koristiti i da nema razloga za brigu zbog toga. To je velika izjava".