To izviješće, koje je napisao nekadašnji glavni ekonomist Svjetske banke Nicholas Stern, ističe da će neuspjeh u rješavanju klimatskih promjena u idućih stotinu godina izazvati rast globalnih temperatura zraka za 5 stupnjeva Celzijusa, što će rezultirati ogromnim poplavama i velikim sušama te se odraziti na živote čak 200 milijuna ljudi. Ta studija, nadalje, preporuča poduzimanje koraka već sad, kako bi se izbjegao kasniji daleko veći trošak rješavanja problema klimatskih promjena.
No, Barkindo je na energetskoj konferenciji u Moskvi u utorak kazao kako se OPEC, koji drži oko dvije trećine svjetskih naftnih rezervi, protivi takvim istraživačkim nastojanjima. "Neke od takozvanih inicijativa bogatih industrijski razvijenih zemalja koje bi trebale preuzeti vodstvo u suzbijanju klimatskim promjena smatramo prilično alarmantnima", kazao je Barkindo. "Jedan noviji primjer je u ponedjeljak objavljeno izviješće o klimatskim promjenama britanske vlade", dodao je.
Sternovo su izviješće pozdravili aktivisti za zaštitu okoliša kao i britanska vlada i Europska komisija, dok je Vijeće za kvalitetu okoliša američke vlade izjavilo kako se radi o važnom doprinosu obilju drugih ekonomskih analiza klimatskih promjena.
Barkindo je, međutim, kazao kako promjena i prilagodba klimatskim promjenama jedino može biti ostvarena putem principa zajedničke odgovornosti a ne na temelju scenarija koji nemaju nikakve temelje bilo u znanosti bilo u ekonomiji, "poput onog objavljenog u Londonu u ponedjeljak".
Članice OPEC-a su Alžir, Indonezija, Iran, Irak, Kuvajt, Libija, Nigerija, Katar, Saudijska Arabija, te Ujedinjeni Arapski Emirati i Venezuela.
Australija, koja zajedno sa Sjedinjenim Državama nije potpisala protokol iz Kyota o smanjenju emisija štetnih plinova, također je u utorak objavila kako britansko izviješće smatra neprihvatljivim.