Napori za članstvom u Europskoj uniji proželi su "gotovo svaki politički i gospodarski aspekt" Hrvatske čije su ambicije do 2008. ispuniti uvjete za pristup, piše FT te ističe nacionalni konsenzus o tom pitanju uz napomenu da je na čelo Odbora za praćenje pregovora s EU postavljen čelnik glavne oporbene stranke.
Ulazak u EU bio bi "konačna potvrda naše državnosti i međunarodnog priznanja", citira FT glavnog pregovarača za EU Vladimira Drobnjaka.
FT piše da je Zagreb završio inicijalnu fazu screeninga za pregovore koju je započeo istodobno s Ankarom, ali napominje da je Hrvatska izgledna buduća članica EU, a po ocjenama neovisnih ekonomskih stručnjaka gospodarski spremnija nego Bugarska i Rumunjska koje ulaze 2007.
FT pritom podsjeća i na strukturnu manjkavost Unije čiji sadašnji sporazumi, sve dok ne bude donesen novi ustav, priječe dalje širenje, te spominje i dugogodišnji granični spor Hrvatske i Slovenije i citira ocjenu državnog tajnika u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija Hida Biščevića da Slovenija neće zbog toga zlorabiti svoje predsjedanje Unijom 2008., kako bi kočila Hrvatsku.
FT citira i ocjenu premijera Ive Sanadera da Hrvatska želi biti lider i pozitivan primjer za cijelu regiju koja "cijela zaslužuje snažnu i jasnu europsku perspektivu".
FT spominje i nedavni Sanaderov posjet Sjedinjenim Državama gdje mu je američki predsjednik George W. Bush ponudio potporu za pristup NATO-u 2008.
O parlamentarnim izborima za godinu dana FT piše da se obje glavne stranke Hrvatske zalažu za bržu privatizaciju i ulazak u EU, ali upravo zbog izborne godine HDZ oklijeva provesti bolne odluke poput privatizacije brodogradilišta i smanjenja izdvajanja za zdravstvo.
FT navodi i međusobne optužbe dviju stranaka te ističe da se uvođenjem predstavnika Srba u svoju vladu Sanader distancirao od tvrde nacionalističke prošlosti prijašnje HDZ-ove vlade.
Posebni prilog o gospodarstvu FT je naslovio "Zapad protiv istoka, priča o dvije općine", parafrazirajući Dickensov roman Priča o dva grada u kojem suprotstavlja uspješnu istarsku općinu Buzet bez nezaposlenih s ratom opustošenom općinom Dvor na Uni, u kojoj je zaposleno tek 420 osoba.
U tekstu o turizmu kao važnoj gospodarskoj djelatnosti, britanski list ističe težnju Hrvatske da se profilira u zemlju elitnog turizma navodeći da tu treba više ulagati, ponajprije snažno povećati kapacitete i kvalitetu.
"Istinski luksuz može se pronaći, i to se mora platiti, ali posjetitelji isuviše često pronalaze osrednjost ili nešto gore", piše FT.
U članku o bankarskom sektoru Hrvatske FT ističe eksploziju kredita i rizik takve politike a napominje i da banke iz EU kontroliraju 90 posto hrvatskog bankovnog sustava. Prenosi i to da strani ulagači priznaju da vrijednost njihovih ulaganja u Hrvatskoj raste brže nego li u njihovim zemljama.
U prilogu o pravu na povratak desetaka tisuća izbjeglih i raseljenih tijekom rata FT citira voditelja misije OESS-a Jorgea Fuentea koji želi izgradnju više stambenog prostora i mirovine za srpske povratnike, ali i prenosi ocjenu Human Rights Watcha da Hrvatska nije učinila dovoljno kako bi reintegrirala Srbe.
FT donosi i priču o sportu u Hrvatskoj, precizinije intervju sa Slavenom Bilićem, izbornikom nacionalne nogometne reprezentacije.