"Znanstveni dokazi o globalnom zagrijavanju izazvanom emisijama plina s učinkom staklenika danas su nedvojbeno poražavajući", rekao je Blair predstavljajući u Londonu izvješće Sir Nicholasa Sterna o tom pitanju.
"Nedvojbeno je da će posljedice za naš planet biti doslovce katastrofalne" u skoroj budućnosti, kazao je premijer i dodao kako "nema ništa teže, ništa hitnije, ništa što bi tražilo hitnije odlučivanje" nego što je pitanje zagrijavanja Zemlje.
Odluke o tom pitanju moraju se donositi globalno, inzistirao je Blair i pojasnio sljedećim primjerom: ako bi Velika Britanija danas prekinula svako onečišćenje ušteda u emisiji štetnih plinova poništila bi se za manje od dvije godine jednostavno zbog rasta Kine.
Sir Nicholas naveo je u svome izvješću da bi veliko smanjenje emisije ugljičnog dioksida stajalo svjetsku ekonomiju samo 1 posto njezina proizvoda (outputa) do 2050. godine, a to je "značajno ali i ostvarivo".
Na izvješću od 700 stranica, Sir Nicholas je također sugerirao kako je isplativo investiranje u efikasne tehnologije i to do 20 milijardi dolara godišnje te naglasio: "Još imamo vremena izbjeći najgore učinke promjene klime ako zajedničku akciju počnemo sada".
"Uz prave poticaje, privatni sektor će odgovoriti i pronaći rješenja", navodi se u izvješću.
Uz napore za smanjenjem emisije ugljičnog dioksida u cijelome svijetu moraju se istodobno ulagati napori za prilagodbu na klimatske promjene.
U pismu čelnicima Europske unije, Blair će savjetovati smanjenje emisije ugljičnog dioksida za 30 posto do 2020. i za 60 posto do 2050. godine. Sugerirat će da shema prema kojoj veliki industrijski onečiščivaći moraju kupovati pravo na ispuštanje u atmosferu količina većih od dopuštenih bude prošireno tako da će kupnja pokrivati više od polovice svih ispuštenih količina stakleničkih plinova a prava na količine bi se kupovala licitacijom.
Sternovo izvješće, koje je naručila vlada kako bi spoznala ekonomske učinke zagrijavanja planeta, upozorava da će propusti u pravodobnom odgovoru na globalno zagrijavanje voditi u ekonomsku katastrofu.
Do kraja stoljeća gubici gospodarstva mogli bi iznositi 10 ili 20 posto svjetske proizvodnje. No bude li svijet djelovao sada smanjenjem emisije ugljičnog dioksida trošit će samo 1 posto svjetskog proizvoda.
Sir Nicholas također zagovara udvostručenje izdataka za istraživanje štednje energije.