Time je, kazao je na konferenciji za novinare Miroslav Rožac, zamjenik predsjednika i glasnogovornik Županijskog suda, prihvaćena žalba osječkoga Županijskog državnog odvjetništva (ŽDO) i ukinuta odluka istražnog suca Marija Kovača, koji je osječki sud proglasio mjesno nenadležnim, i vraćen mu je predmet kao mjesno nadležnu sudu za daljnji postupak".
U obrazloženju Izvanraspravnog vijeća "u konkretnu slučaju nije bilo mjesta primjeni odredaba čl. 12 st. 2 Zakona o primjeni Rimskog statuta, nego je trebalo primijeniti opće odredbe o mjesnoj nadležnosti iz Zakona o kaznenom postupku, jer je Osijek mjesto počinjenja kažnjiva djela", kazao je Rožac.
Činjenica da se protiv "istog osumnjičenika već vodi kazneni postupak pred Županijskim sudom u Zagrebu ne može biti predmet rasprave u tom žalbenom postupku, jer je to zapravo pitanje odlučivanja o spajanju kaznenih postupaka i to tek nakon donošenja rješenja o provedbi istrage u tom kaznenom predmetu na Županijskom sudu u Osijeku".
Prijedlog za spajanje postupka u kojem se osumnjičenik tereti za povezanost s ubojstvima civila na obali Drave 1991.( tzv. slučaj "selotejp") i za mučenje trojice i ubojstvo dvojice civila u jesen 1991. u Osijeku (tzv. slučaj "garaža") može donijeti istražni sudac Mario Kovač kad pokrene istražni postupak, i to kad istekne žalbeni rok osumnjičenika. O tomu gdje bi se tada vodio sudski postupak, ako se zagrebački i osječki sud ne uspiju dogovoriti, odlučuje Vrhovni sud, rekao je Rožac.
Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Osijeku danas je odbilo žalbu Županijskoga državnog odvjetništva u Osijeku da se osumnjičeniku Glavašu odredi zadržavanje. Kao razlog navedeno je da se zadržavanje može odrediti samo 48 sati prije nego počne istraga i to samo ako je osumnjičenik uhićen i doveden a još nije podnesen istražni zahtjev.
"Kako osumnjičenik Branimir Glavaš nije bio ni uhićen ni priveden, nego je došao sam, nisu se stekli zakonski uvjeti za donošenje rješenja o njegovu zadržavanju", kazao je Rožac.