Festival će se od iduće godine u početku lipnja održavati u Puli, jer se na jednome mjestu želi prikazati posebnost kulture jadranskih gradova, njihovu međusobnu kulturološku i antropološku povezanost te povezanost s Europom.
"Hrvatski gradovi Pula, Rijeka, Zadar, Split i Dubrovnik, crnogorski Ulcinj, Kotor i Bar, albanski Drač, talijanski Bari, Ancona, Venecija i Trst te slovenski grad Kopar 14 su jadranskih gradova iz pet zemalja smještenih na obalama istočnog i zapadnog Jadrana. Pokretači znanstvenih i kulturnih inicijativa iz tih gradova trebali bi svake godine otvarati nebrojene kulturne teme", kazala je Magdalena Vodopija. Dodala je kako bi festival osim književnih, glazbenih, kazališnih, filmskih i likovnih poveznica otvorio i pitanja razvoja jadranskih gradova i njihova povezivanja.
Po riječima voditeljice Festivala Egle Vošten jedan od njegovih ciljeva jest oblikovanje regionalne, kulturološke i znanstvene slike Jadrana, napose u Europi zapostavljene istočne obale Jadrana, te ju staviti u suodnos s bliskoj joj srednjoeuropskom kulturom.
Također je rečeno da će na nultom festivalu biti prikazana osebujna kultura crnogorskih gradova Ulcinja, Kotora i Bara, Crnogorskog primorja i Crne Gore, čime će, kako je rekla Vodopija, "upravo u Puli prvi put biti priređeno veliko predstavljanje kulture Crne Gore nakon njezina osamostaljenja".
Na nultom festivalu "Polis-Jadran-Europa" okupit će se poznati prevoditelji, predstavit će se tradicionalna glazba, arhitektura, likovnost i baština Crnogorskog primorja, a u središtu pozornosti su predstavnici snažne crnogorske suvremene književnosti Andrej Nikolaidis, Ognjen Spahić, Dragan Radulović, Dragan Tripković, Sanja Martinović i Jovanka Uljarević.
Danas su predstavljena i tri naslova koje je "Sa(n)jam knjige u Istri" u suradnji sa zagrebačkom nakladničkom kućom "Antibarbarus" i ulcinjskom "Plimom" objavio u povodu dolaska crnogorskih pisaca u Pulu, a to su "Sinovi: pogled u suvremenu crnogorsku prozu", "Kćeri i sinovi: pogled u suvremenu crnogorsku poeziju" i roman "Auschwitz cafe" Dragana Radulovića. Urednik izdanja je Albert Goldstein.