Deklaracija će biti upućena NATO-ovoj Parlamentarnoj skupštini koja će održati godišnje zasjedanje u Quebecu 13. i 14. studenoga, točno dva tjedna prije summita NATO-a u Rigi, rekao je u telefonskoj izjavi za Hinu iz Tirane Ćosić koji je sudjelovao na susretu.
"Taj tajming je izuzetno dobar i očekuje se da će NATO-ova Parlamentarna skupština usvojiti tu deklaraciju kojom se osnažuje potpora državama članicama Američko-jadranske povelje na putu prema punopravnom članstvu u NATO-u", istaknuo je.
Upitan da komentira izjavu pomoćnika američke državne tajnice za europska i euroazijska pitanja Daniela Frieda, koji je rekao da jedino Hrvatska može računati da će 2008. postati članica NATO-a, Ćosić je kazao da je to u skladu s individualnim i regionalnim naporima Hrvatske, kao i individualnim pristupom svakoj pojedinoj zemlji kandidatkinji za članstvo u Savezu.
"Hrvatska je vrlo aktivna na razini individualnih napora kao i na razini zajedničke Američko-jadranske povelje kao regionalnog okvira za proširenje NATO-a", istaknuo je Ćosić.
Fried je izjavio u petak, prigodom posjeta sjedištu NATO-a u Bruxellesu, da jedino Hrvatska može računati na članstvo u NATO-u 2008. godine, javila je u subotu ruska novinska agencija RIA Novosti prenoseći lokalne medije.
Sudionici sastanka članica Američko-jadranske povelje u Tirani razgovarali su u ponedjeljak i utorak o povijesnoj važnosti Američko-jadranske povelje, integriranom upravljanju granicama i uključivanju akademske i znanstvene zajednice u projekte NATO-a.
Povelja je američka inicijativa iz svibnja 2003., s ciljem da Albanija, Hrvatska i Makedonija, aspirantice za članstvo u NATO-u koje su ostale izvan prvog kruga proširenja saveza, suradnjom u vojnim i političkim reformama ubrzaju pripreme za članstvo.
U Tirani je bilo riječi i o mirovnim operacijama: u Afganistanu gdje sudjeluju sve tri zemlje, te Iraku gdje sudjeluju Makedonija i Albanija.