Velike kineske banke ignoriraju dobrovoljna pravila dobrog vladanja prema kojima projekti financirani od strane banaka ispunjavaju socijalne i standarde u zaštiti okoliša, kazao je Wolfowitz za francuski list Les Echos. Dodao je kako velike kineske banke "ne poštuju" ta načela.
Wolfowitz je kazao da je Svjetska banka imala "vrlo izravne" razgovore vezane uz navedene probleme. "Nadam se da će se s vremenom naša stajališta približiti", kazao je u intervjuu za taj francuski list.
Kineske kompanije prednjače po svojoj prisutnosti u Africi, važnom izvoru prirodnih resursa, među kojima i nafte, koja Pekingu treba za pokretanje brzo rastućeg gospodarstva.
Čelnik Svjetske banke također je izrazio zabrinutost zbog zajmova koje Kina, Indija i Venezuela daju siromašnim zemljama kojima su dugovi otpisani.
"Postoji stvarni rizik da zemlje kojima su dugovi oprošteni postanu još jednom jako zadužene", kazao je.
Svjetska banka pokušat će nadzirati taj problem ograničavanjem iznosa dugoročnih zajmova koje neka zemlja može uzeti, ali je dodao da to pitanje ovisi i o načinu korištenja novca.
"Ako je to kupovina luksuznih automobila za ministre, riječ je o lošem pozajmljivanju", kazao je Wolfowitz. "S druge strane, dobro zaduživanje donosi velike koristi, povećava društveni proizvod i olakšava povrat državnog duga u budućnosti. Važno je raspolagati sa svim pojedinostima kako bi se znalo što doista rade kreditori i zajmoprimci".