Američka vojska u nedjelju je priopćila da je u u subotu poginuo jedan njezin pripadnik u pokrajini Salahedin, čime su američki gubici u listopadu dosegli brojku 80.
U subotu su još tri američka vojnika poginula u pokrajini Anbar, a jedan je u bolnici podlegao ranije zadobivenim ranama.
Najteži mjesec u 2006. do sada je bio travanj sa 76 poginulih, a od početka invazije američka je vojska imala najteže gubitke u studenom 2004., tijekom ofenzive u Falludji, kada je izgubila 137 ljudi.
Od početka rata u Iraku je poginulo 2.786 američkih vojnika i sedam civila zaposlenih u vojsci.
Tijekom mjeseca Ramazana u Iraku su prosječno dnevno ginula 43 civila, gotovo dvostruko više od prosjeka od 27 žrtava, u razdoblju od travnja 2005. do rujuna ove godine.
Dok se američki nacionalni mediji izvještavajući o gubicima u Iraku najčešće bave statistikom dajući samo osnovne podatke, lokalni mediji, posebno lokalni dnevni listovi tome pristupaju puno osobnije, donoseći fotografije poginulih i svjedočenje njihovih najbližih o tragediji koja ih je zadesila.
Tako primjerice The New York Times donosi na 10. stranici imena poginulih, među njima ovoga tjedna i ime satnika Marca Painee iz Kalifornije, dok izvještaj "San Francisco Chronicle"-a o tome ima 500 riječi, a lokalnog lista "Contra Costa Times" više od 700 riječi, sa izjavama Paineovih roditelja, oca i prijatelja.
Lokalni list "The Gazzete" u Bethesdi u Marylandu, izvještava o 10 poginulih mladića iz Marylanda u Iraku od svibnja, u dobi od 22 do 30 godina, također s fotografijama i opširnim napisima.
Čitatelji u reakcijama uspoređuju gubitke u Iraku s onima iz rata u Vijetnamu, ističu troškove rata od 250 milijuna dolara dnevno i traže da se zaustavi rat i povuku američke snage .
Deset mrtvih iz Marylanda samo je "fragment ukupnog broja mrtvih, ranjenih, paraliziranih, amputiranih, slijepih, emocionalno uništenih Amerikanaca u Iraku", navodi jedan čitatelj i sugerira kako to treba zaustaviti na skorim izborima za Kongres, glasujući za oporbene demokrate koji će promjeniti politiku u Iraku i otvoriti kongresne istrage o postupcima Bushove administracije.
Takav način izještavanja, kojim se strahote rata prenose u najbliže susjedstvo, ima daleko veći utjecan na javno mnijenje od praćenja trendova i statistike, ocjenjuju politički analitičari.
"To ima veči utjecaj diljem cijelog društva", kaže Max Boot iz američkog Vijeća za međunarodne odnose. "Kada govorimo o američkim žrtvama, iračkim ili afganistanskim ne govorimo o njima kao osobama jer su bez lica, oni su samo brojevi", kaže prof. komunikacija Yahya Kamalipour za sa Sveučilišta Purdue, u Indiani.
Dvije trećine Amerikanaca, odnosno 61 posto, nezadovoljno je načinom na koji predsjednik George W. Bush vodi rat u Iraku i vanjsku politiku u cjelini i smatra da ta politika povećala opasnost za Amerikace u svijetu, pokazalo je ispitivanja "indeksa povjerenja" u vanjsku politiku instituta "Public Agenda" iz New Yorka.
(Hina) xdh ysl