FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Izvješća sa svjetskih tržišta od 18. listopada 2006. godine

ZAGREB, 18. listopada 2006. (Hina) - Izvješća sa svjetskih tržišta od 18. listopada 2006. godine
ZAGREB, 18. listopada 2006. (Hina) - Izvješća sa svjetskih tržišta od 18. listopada 2006. godine

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 11.950,02 11.980,60

Tokyo/NIKKEI 16.653,00 16.611,59

London/FTSE-100 6.122,20 6.108,60

Frankfurt/DAX 30 6.142,72 6.115,10

--------------------------------------------------

Ponovno ojačale zabrinutosti ulagača oko rasta inflacije i usporavanja gospodarskog rasta u SAD-u u utorak su na američkim burzama rezultirale padom cijena blue-chip dionica, spustivši vrijednosti burzovnih indeksa nakon njihova uzleta tijekom kojeg je njujorški Dow Jones dosegnuo nekoliko rekorda u proteklih par tjedana.

U utorak je, međutim, njegova vrijednost oslabila 0,26 posto, na 11.950 bodova. Tehnološki Nasdaq spustio se 0,8 posto, na 2.345 bodova.

Burzovni indeksi tako su prekinuli posljednji, trodnevni uzlet cijena, tijekom kojeg se Dow približio najvišoj ikad zabilježenoj razini od 12.000 bodova.

"Svi na tržištu smatraju da je korekcija cijena rezultat dobitonosnih prodaja nakon zadnjih četiri ili pet dana prilično snažnog uzleta", izjavio je Paul Nolte, direktor ulaganja pri Hinsdale Associatesu.

Najnoviji gospodarski pokazatelji ukazali su da je u rujnu inflacija u SAD-u mjerena proizvođačkim cijenama porasla iznad očekivanja, što je pojačalo zabrinutosti ulagača da će američka središnja banka možda ipak podići kamatne stope. Nadalje, podatak o padu industrijske proizvodnje ulagače je zabrinuo jer bi to moglo značiti da dvoznamenkaste stope rasta kompanija nisu održive.

Tijekom trgovanja dionica najvećeg svjetskog proizvođača čipova, Intela potonula je 3,3 posto, nakon što joj je Goldman Sachs snizio investicijski rejting navodeći kao razlog njezinu precijenjenost. To je povuklo naniže i dionice ostalih proizvođača čipova, koje su u prosjeku potonule 2,5 posto, doprinijevši korekciji vrijednosti Nasdaq indeksa.

Međutim, gubitke na burzama poslijepodne je ograničio podatak da je raspoloženje među američkim građevinskim kompanijama specijaliziranim za gradnju kuća bolje nego se očekivalo, signalizirajući da bi se tržište nekretnina moglo stabilizirati. Pad cijene barela nafte za više od dolara također je dalo podršku poslijepodnevnoj kupovini dionica.

Na europskim burzama cijene dionica korigirane su u prosjeku za više od jedan posto, nakon 9-dnevnog trenda rasta, a najveće gubitnice bile su bankarske dionice. Pritom je londonski Ftse indeks završio poslovanje na 6.108 bodova, a frankfurtski DAX na 6.115 bodova.

Jačanje dionica rudarskih kompanija predvođeno Rio Tintom potaknulo je u srijedu oporavak burzovnih indeksa na europskim tržištima, nakon što je dan ranije nakratko zaustavljen njihov devetodnevni uzlet.

Londonski Ftse indeks do podneva je ojačao 0,2 posto, na 6.122 bodova. Frankfurtski DAX indeks bio je na dobitku 0,45 posto, dosegnuvši 6.142 bodova.

Najveći dobitnici zabilježeni su u sektoru rudarstva, predvođenom Rio Tintom, drugim najvećim svjetskim proizvođačem čije su dionice poskočile 2,8 posto. Ta kompanija svojim je prognozama snažne potražnje za kovinama do kraja godine potaknula i jačanje dionica drugih pripadnika toga sektora, Anglo Americana i Xstrate za gotovo jedan posto.

Kevin Norrish, direktor analize robnih tržišta pri Barclays Capitalu, kazao je da će cijene energenata i obojenih kovina vjerojatno nastaviti rasti budući će ulaganja u infrastrukturu i

urbanizacija u Kini nastaviti poticati potražnju za industrijskim metalima.

No bilo je i gubitnika među kojima se isticala dionica Akzo Nobela uslijed njegova upozorenja vezanog uz odgodu lansiranja novog važnog lijeka za šizofreniju i objave tromjesečne zarade koja nije ispunila očekivanja. Dionice te farmaceutske tvrtke potonule su sedam posto.

Ulagači su probavili mješovite rezultate poslovanja kompanija. Španjolska energetska tvrtka Iberdrola zabilježila je pritom rast cijena dionica od 0,7 posto nakon što je izvijestila o skoku devetomjesečne neto dobiti za 26 posto. S druge strane, dionice Reutersa su oslabile 2,5 posto jer su trgovci zaključili da su dobre poslovne rezultate tržišta već uračunala u njihovu cijenu.

Nadalje, novo je klizanje cijena nafte na svjetskom tržištu pritisnulo naftne dionice poput onih BP-a.

Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,25 posto, na 16.653 bodova.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,2541 1,2563 1,2532

USD/JPY 118,67 118,77 118,33

GBP/USD 1,8710 1,8739 1,8696

USD/CHF 1,2677 1,2693 1,2658

-------------------------------------------------

Tečaj jena ojačao je u srijedu na svjetskim deviznim tržištima na najvišu razinu prema dolaru u proteklih 10 dana te najvišu razinu prema euru u protekla tri tjedna, crpeći potporu iz vijesti da središnja japanska banka namjerava intenzivirati nadzor nad uzimanjem zajmova u jenima radi financiranja kupovine imovine s višim prinosima.

Tako je dolar do podneva oslabio oko 0,1 posto prema jenu, spustivši se na 118,45 jena, a dosegnuo je i najnižu razinu u proteklih deset dana od 118,33 jena za dolar. Euro je pak oslabio prema jenu na najnižu razinu u protekla tri tjedna, spustivši se na 148,49 jena.

Europska je valuta istodobno neznatno ojačala prema dolaru, pa se njome trgovalo po 1,2555 dolara.

Tokijski poslovni dnevni list Nihon Keizai izvijestio je da je središnja japanska banka zabrinuta zbog trenda u okviru kojeg ulagači jeftino uzimaju zajmove u jenima, koristeći se niskim kamatnim stopama u Japanu od samo 0,25 posto, da bi potom ulagali u inozemnu imovinu s višim prinosima.

To se izvješće nadovezalo na najavu ruske središnje banke početkom tjedna da namjerava povećati udio japanskog jena u svojim deviznim rezervama na "nekoliko postotaka", čime je pozornost usmjerena na rizik masovnih spekulativnih kupovina japanske valute nakon njezinih nedavnih rasprodaja.

Dolar je pak u utorak oslabio budući da se iz raznolikih podatka o cijenama pri proizvođačima u rujnu nije moglo iščitati hoće li središnja američka banka Fed u sljedećem potezu sniziti kamatne stope s aktualne razine od 5,25 posto.

Euro pak nije izvukao gotovo nikakvu potporu iz činjenice da su članovi upravnog vijeća Europske središnje banke John Hurley i Klaus Liebscher prešutno potvrdili očekivanja tržišta da će kamatne stope u eurozoni u prosincu biti podignute na razinu od 3,5 posto.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

18.10. USLIB 5,31 5,32 5,37 5,40

18.10. EULIB 3,34 3,35 3,50 3,64

----------------------------------------------------

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙