FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mesić: odluka Upravnog vijeća Hine vjerojatno nevažeća

ZAGREB, 14. listopada 2006. (Hina) - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, komentirajući postupak imenovanja ravnatelja Hine rekao je kako je Vlada raspustila nepotpuno Upravno vijeće i "samim time vjerojatno nevažećom proglasila njegovu odluku".
ZAGREB, 14. listopada 2006. (Hina) - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, komentirajući postupak imenovanja ravnatelja Hine rekao je kako je Vlada raspustila nepotpuno Upravno vijeće i "samim time vjerojatno nevažećom proglasila njegovu odluku".

Prihvati li Hrvatski sabor Vladin prijedlog onda će vjerojatno biti nova procedura za izbor novog vijeća, rekao je Predsjednik u subotu odgovarajući na novinarska pitanja prigodom tradicionalnog druženja s građanima na kavi u njegovom uredu.

"Očito je da se radi o proceduri, jer je trebalo urgirati da se imenuje i peti član (Upravnog vijeća iz redova zaposlenika), jer je očito da cijelo Vijeće nije imenovano, odnosno nije konstituirano. Uvijek se traži da svako vijeće, kolegij koje odlučuje, bude konstituirano", kazao je Predsjednik.

U vezi sa Zaštićenim ribolovno ekološkim pojasom (ZERP) predsjednik Mesić je ponovio kako bi se prije aktiviranja odluke, bez obzira što imamo na to suvereno pravo, još jednom trebalo razgovarati s našim susjedima, a što je bilo propušteno. "Sada rješenje ponovno treba tražiti u razgovoru sa susjedima kako bismo zaštitili ribolovnu zonu, floru i faunu, ali to moramo i svi zajedno, jer ne bi bilo dobro da samo jedna država Hrvatska učini sve što je potrebno, a drugi, ne", smatra predsjednik Mesić.

U vezi s tajnim računima u inozemstvu za kupnju oružja za Hrvatsku u Domovinskom ratu, predsjednik Mesić je rekao kako nitko ne dvoji da smo se, kao žrtva, morali naoružati za obranu od brutalne agresije, no to nismo mogli pod embargom učiniti na legalan način. "Nitko ne spočitava nikome tko je bio zadužen pronaći kanal i dobaviti oružje. Problem nisu bili tajni računi već njihova brojnost diljem svijeta i zašto danas nije transparentno danas, nakon rata, kako je utrošen taj novac", rekao je Mesić.

Podsjetio je da je kao predsjednik Hrvatskog sabora tada pitao predsjednika Tuđmana kako se troši taj novac, no da mu je on odgovorio - "pusti sad to, kad završi rat napravit ćemo sve bilance". No, sada vidimo kako je tko izašao iz rata - neki, a ima ih dosta, stekli su ogromno bogatstvo za nekoliko godina rata na nepoznat način. Nadležne institucije moraju utvrditi tko je za koliko novca bio zadužen i što je za njega kupio, a koliko je novca završilo i na čijim privatnim računima, istaknuo je predsjednik Mesić. Ustvrdio je da još i danas postoje stotine milijuna na privatnim računima u inozemstvu, a to "znači da je Hrvatska opljačkana". Radi se najvećim dijelom o novcu dobivenom od prodaje stanova i hrvatskih iseljenika, rekao je Mesić.

Upitan o ideji donošenja zakona prema kojem bi Vlada samostalno mogla odlučivati o slanju hrvatskih vojnika u krizna žarišta mimo Hrvatskog sabora, predsjednik Mesić je rekao da se radi na doradi zakona s područja obrane kako bi bili usklađeni sa standardima Europske unije. U tom slučaju vjerojatno bismo donijeli i izmjenu koja odlučuje o proceduri odlaska hrvatskih vojnika u međunarodne misije. "To može biti riješeno samo na način da se poštuje Ustav koji vrlo dobro i sasvim jasno govori o tome tko odlučuje o upotrebi Hrvatske vojske i mislim da promjena Ustava zbog toga ne dolazi u obzir", rekao je Predsjednik. Također je dodao da to neće biti predmet skorašnjeg razgovora premijera Sanadera s američkim predsjednikom Bushom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙