"Sustav financiranja putem stambene štednje predstavlja važan izvor kapitala za financiranje stambenih projekata, ali i jedan je od bitnih uvjeta stabilnog i dugoročnog ekonomskog rasta i razvoja te dobrobiti građana općenito", naglasio je Thomas Wieser.
Andreas J. Zhender (Njemačka), direktor EFBS-a, istaknuo je važnost promicanja ideje vlastitog doma.
EFBS, utemeljena 1962. godine, udruga je kreditnih i drugih institucija koje promiču i podupiru stambeno financiranje, a uključuje članice iz 14 zemalja. Članice udruženja zajedno drže značajan udio na tržištu stambenog financiranja, tako da prosjek udjela pojedinih članica EFBS-a na nacionalnom tržištu iznosi oko 30 posto. U Hrvatskoj je na početku tranzicijskog procesa, a radi razvoja financiranja stanovanja, 1997. uveden model stambene štednje kojim se građanima omogućuje brže i jednostavnije rješavanje stambenog pitanja.
Ante Žigman, državni tajnik Ministarstva financija, na konferenciji za novinare, koju je u suorganizaciji s pridruženom članicom Raiffeisen stambenom štedionicom organizirao EFBS, ukazao je na pozitivne strane stambenih štedionica u Hrvatskoj. To su, naime, jedine financijske institucije u Hrvatskoj koje se samofinanciraju uz potporu države (DPS). One, kazao je, pozitivno djeluju i na lokalno gospodarstvo, a kroz povećanje građevinskih aktivnosti, poreze i povećanje zaposlenosti u građevinskom sektoru i na državu u cijelosti.
Podsjetio je na drugu veliku zakonsku promjenu iz 2005. (u srpnju 1999. vrijednost ugovora o stambenoj štednji osigurava se u eurima), kojom je, s jedne strane, visina državnih poticajnih sredstava (DPS) smanjena s 25 posto na 15 posto, no s druge je strane omogućeno uvođenje sustava međufinanciranja, financijskog proizvoda koji je do tada nedostajao da bi sustav stambene štednje bio djelotvoran u potpunosti
Danas na hrvatskom tržištu posluje pet štedionica s oko 650 tisuća klijenata. Uzimajući u obzir činjenicu da je tek oko 1,5 milijuna građana, od približno 4,5 milijuna stanovnika, radno aktivno, može se reći da na tržištu vlada velika konkurencija.
Sustav stambene štednje nudi sve uvjete za sigurno i nerizično dugoročno ulaganje i štednju, kao i stambeno kreditiranje s nepromjenjivom i nižom kamatnom stopom, u odnosu na one u bankama.
Trenutačno vodeću poziciju (po iznosu depozita i kredita) u Hrvatskoj drži Raiffeisen stambena štedionica, a slijedi ju Prva stambena štedionica. Raiffeisen stambena štedionica u Hrvatskoj ima više od 270 tisuća ugovora i 9000 odobrenih kredita. "Ukupan iznos štednih depozita dosegao je u našoj Štedionici 1,886 milijuna kuna, a ukupan iznos odobrenih kredita je 98,7 milijuna eura", istaknuo je predsjednik Uprave Raiffeisen stambene štedionice Hans Christian Vallant.
Očekuje se da će iznos odobrenih kredita u RSŠ samo za 2006. premašiti iznos od 350 milijuna kuna, a ukupan će iznos kredita na kraju razdoblja biti 642 milijuna kuna.
Na konferenciji u Dubrovniku, koja je potvrdila kako u sustavu stambenog financiranja Hrvatska slijedi europske standarde, bilo je 57 predstavnika iz 17 zemalja.
Europska federacija stambenih štedionica, sa sjedištem u Bruxellesu, prvi je put imala skup u Hrvatskoj.