Londonski Ftse indeks ojačao je 0,3 posto, na 6.091 bodova. Frankfurtski DAX bio je na dobitku oko 0,2 posto, dosegnuvši 6.130 bodova.
Složena saga o Scaniji posljednja je u nizu priča o preuzimanjima, poticanih snažnim zaradama kompanija, ujedno glavnim pokretačima rasta cijena europskih dionica koje su se oporavljale od svibanjskih i lipanjskih korekcija.
"Poduzetnici su u boljoj poziciji nego što smo mislili prije šest mjeseci, a prisutno je toliko mnogo aktivnosti na području spajanja i akvizicija. Vidjet ćemo da će europski burzovni indeksi i dalje rasti, kao što je slučaj i s njujorškim Dow Jonesom", kazao je Danny Andrews, trgovac u WorldSpreadsu.
MAN, koji sada kontrolira 14,3 posto Scanijinih glasačkih prava, objavio je da podiže svoju ponudu u novcu i dionicama za više od sedam posto, na 51,29 eura po dionici Scanije, procjenjujući tu švedsku kompaniju na 10,3 milijardi eura.
Takav potez povećava pritisak na Scaniju, koja se odupirala ponudama za prijateljsko preuzimanje čime bi nastao vodeći proizvođač kamiona u Europi. Scanijine dionice ojačale su 10 posto, a poticaj su im pružili i objavljeni rekordni tromjesečni rezultati te optimistične prognoze o dobiti u 2006.
MAN-ove dionice poskočile su četiri posto dok su dionice Investora, dioničara Scanije, dobile na vrijednosti premda je objavio da ne isključuje mogućnost da Scania izađe s protu-ponudom za preuzimanje MAN-a.
Groznici spajanja pridružio se bankarski sektor, predvođen dionicama Societe Generale koje su ojačale dva posto i španjolske banke BBVA, na dobitku 1,5 posto uslijed nepopustljivih priča o njihovom povezivanju, kazali su trgovci.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je gotovo 0,2 posto, na 16.368 bodova.