Državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Ante Golem uvodno je obrazložio da je broj ovisnika u liječničkom tretmanu lani porastao za 15,6 posto, što tumači sve stabilnijom mrežom centara za prevenciju ovisnosti i boljim obuhvatom većeg broja ovisnika nekim od oblika liječenja.
Porast broja liječenih ovisnika, rekao je Golem, ne znači i stvarni porast broja ovisnika, već je, kaže, riječ o boljem radu centara za liječenje ovisnosti kojima se ovisnici sve više prijavljuju.
U Hrvatskoj je registrirano više od 22 tisuće ovisnika o opojnim drogama, lani je liječeno njih 6638, od kojih je 1170 novih, a zbog zlouporabe droge umrle su 104 osobe.
U izvješću se navodi podatak da je Hrvatska, s dva do sedam ovisnika na tisuću stanovnika, među zemljama sa srednjom raširenošću droga, ali i s uzlaznim trendom.
Golem je pohvalio provedbu mjera iz Akcijskog plana za suzbijanje droga, posebno što se tiče izobrazbe odgojno-obrazovnih djelatnika i edukacije roditelja o drogama, prevencije u sustavu školstva, edukacije liječnika obiteljske medicine, te dobrovoljnog testiranja ovisnika na HIV i hepatitis.
Provodi se, kaže, i aktivna međunarodna suradnja na suzbijanju droga.
No, istaknuo je da unatoč većoj učinkovitosti i koordiniranosti sustava, boljoj provedbi mjera te većoj zaplijeni droga, ta je pošast sve dostupnija, više je droga na tržištu, a znatiželja mladih prema drogama se ne smanjuje.
"Samo koordiniranim sustavom tomu se možemo oduprijeti", kazao je Golem.
O Izvješću raspravljaju saborski klubovi.