Hrvatska pregovaračka skupina, predvođena pregovaračem Zlatanom Froehlichom i voditeljem radne skupine za ovo poglavlje Brankom Grčićem, u protekla dva dana predstavila je Europskoj komisiji razinu usklađenosti zakonodavstva i institucija s europskom pravnom stečevinom.
Europska unija izdvaja oko trećine svoga proračuna za regionalnu politiku, odnosno za smanjenje razlika u razvijenosti pojedinih regija. Primjerice, u Financijskoj perspektivi za razdoblje od 2007.-2013. godine, za regionalnu i kohezijsku politiku namijenjeno je 308 milijardi eura, ili oko 35 posto od ukupnog proračuna.
Hrvatska iz tri pretpristupna programa za 2005. i 2006. godinu može povući oko 130 milijuna godišnje. Dosadašnja iskustva pokazuju da se taj iznos s ulaskom u EU-u povećava četiri do šest puta, dakle u hrvatskom slučaju riječ je o oko 500 do 600 milijuna eura godišnje.
Stoga je iznimno važno izgraditi potrebne kapacitete, institucije, agencije i kadrove kako bi se ta sredstva mogla povući. Sredstava iz kohezijskih i strukturnih fondova odobravaju se samo za dobro razrađene projekte, koji udovoljavaju svim zahtjevima.
Europska unija je nedavno upozorila nove države članice da povećaju svoje kapacitete, jer imaju vrlo niski postotak iskorištenosti tih sredstava.
Stoga je od iznimne važnosti da svaka zemlja ustroji tzv. statističke regije, koje se ne moraju poklapati i zapravo se nikad ni ne poklapaju sa stvarnom administrativnom podjelom zemlje.
Hrvatski državni zavod za statistiku predložio je da se Hrvatska ustroji u dvije statističke regije - Kontinentalnu i Jadransku Hrvatsku. Sada se s Europskom komisijom pregovara o tome, a postoji mogućnost da se umjesto dvije regije, formiraju tri.
"Sada su pregovori u tijeku, a postoji mogućnost da se podjela na dvije regije, pretvori u podjelu na tri. Mi ćemo svakako ići na to da postignemo optimalnu podjelu za Hrvatsku i sada smo na putu da zajednički postignemo rješenje, da se ne ide na odbijanje prijedloga, nego da se nađe rješenje prihvatljivo za obje strane", izjavio je Froehlich.
Najvažniji kriterij pri određivanju statističkih regija jest broj stanovnika te ekonomski i socijalni kriteriji. "Vrlo je važno da te regije budu homogene, jer se onda lakše planira razvoj", rekao je Grčić.
(Hina) xsv ymaš