Grad Kaštela ustupio je 10 tisuća četvornih metara zemljišta, izdvojit će i novac za infrastrukturu i pristupne ceste, a izgradnju će s 38 milijuna kuna financirati država. Gradnjom stanova u Rudinama, u roku od 18 mjeseci, svim braniteljima s tog područja bit će riješeno stambeno pitanje.
Kosor je podsjetila je kako je jučer u Virovitici počela gradnja 32 stana za branitelje s tog područja, a u Vukovaru je nedavno predano 12 stanova, gradnja kojih je počela prije samo godinu dana. To, istaknula je, svjedoči o održavanju obećanja i brizi koju ova Vlada i njezino Ministarstvo vode o braniteljima i stradalnicima. Izgradnja stanova za stradalnike jedna je od glavnih zadaća ove Vlade, koja ju je u protekle dvije i pol godine ubrzala pa je ove godine dodijeljeno 336 stanova i 304 zajma za stanogradnju.
Podsjetila je kako je među tim stanovima veći broj onih gradnja kojih je počela još 1998., ali nisu mogli biti predani zbog brojnih manjkavosti koje su u međuvremenu uklonjene. Ova je Vlada od početka do danas u stambenu skrb za branitelje, bilo gradnjom ili zajmovima, uložila oko milijardu kuna, a iduće će godine za tu namjenu u proračunu biti još više novca, najavila je. Budući da još više od sedam tisuća branitelja nema riješeno stambeno pitanje, taj će se postupak ubrzati, dodala je.
Gradnja stanova u Kaštelima jedno je od najvećih ulaganja u ovom trenutku, kazala je Kosor i dodala kako se sada u Hrvatskoj gradi 341 stan za invalide i obitelji poginulih, zatočenih i nestalih branitelja, a planirana je gradnja 495 stanova. Najavila je da će uskoro biti dodijeljeno po 14 stanova u Vrgorcu i Konjščini te dvije kuće stopostotnim invalidima prve skupine u Splitu.
Naglasila je kako je to vraćanje dijela duga Domovine braniteljima "koji su zajedno s prvim hrvatskim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom najzaslužniji za samostalnu i slobodnu Hrvatsku". "Tu činjenicu ne ćemo i ne smijemo zaboraviti i nikomu ne ćemo dopustiti da prekraja istinu, jer mi smo svi svjedoci da je Hrvatska bila žrtva velikosrpske agresije", poručila je.
Kosor je na novinarski upit o samoubojstvima branitelja, s obzirom na jučerašnji slučaj u Kruševu kod Zadra, kazala kako istraga o tom samoubojstvu još traje te je naglasila kako je ova Vlada u novom Zakonu o hrvatskim braniteljima ispunila sve zahtjeve oboljelih od postraumatskog stresnog poremećaja, uz ostalo i produženje rokova za priznavanje bolesti. Od 1991. do prošle godine, podsjetila je, 1632 branitelja digla su ruku na sebe.
"O tome se sve do 2004. šutjelo i vladala je fama da branitelji u ratu nisu dizali ruku na sebe", kazala je Kosor. Dodala je da je žalosno što je najviše branitelja samoubojstvo počinilo 1999., čak 153.