Glavni tajnik IFJ Aydan White u posebnom je dokumentu upozorio na zajednički skup vlasnika medija i novinara iz veljače na kojemu je upozoreno da je nastupilo vrijeme novih oblika netolerancije u kojima, uz ostale, sudjeluju i mediji i novinari.
U kampanju, koju IFJ pokreće pozivajući se na zaključke skupštine održane u Ateni 2004., uključena je i Međunarodna medijska skupina za borbu protiv rasizma i ksenofobije - IMRAX, koja je poduprla izradu antirasističkih programa u medijima Njemačke, Nizozemske, Velike Britanije, Irske, Finske i Francuske.
U raspravama su spomenuti i problematični mediji s prostora bivšeg Sovjetskog saveza i bivše Jugoslavije, uključujući i Hrvatsku.
Europska novinarska federacija (EFJ) zahtijeva da se do izborne skupštine u Moskvi iduće godine, nacionalne novinske i izdavačke udruge učinkovito pozabave onima koji krše međunarodne konvencije i potiču rasnu, vjersku i nacionalnu mržnju.
Predsjednik EFJ Arne Koenig predložio je da se u svim zemljama identificiraju mediji koji potiču netrpeljivost među različitim socijalnim, nacionalnim i vjerskim skupinama i da se poduzmu "praktični koraci", ma što to imalo značiti.
Hrvatski odgovor, barem za sada, inicijativa je za osnivanje Vijeća za medije (Press Council) kao profesionalno-etičkog, samoregulirajućeg sudišta sastavljenog od novinara, novinskih izdavača i predstavnika javnosti.
Kako se doznaje od direktora Međunarodnog centra za obrazovanje novinara - ICEJ Stjepana Malovića, upravo o toj temi biti će riječi na međunarodnom skupu u Opatiji od 27. do 29. listopada.