Sustav je postavljen u Centru za kriminalistička vještačenja "Ivan Vučetić" u Zagrebu, a sa središnjom bazom povezane su i policijske uprave u Puli, Rijeci, Osijeku, Splitu i Zagrebu.
U projekt koji je pokrenut još 1999. dosad je uloženo oko 20 milijuna kuna, a taj iznos još će osjetno porasti jer se sustav planira nadograditi po svim policijskim upravama i graničnim prijelazima, rekao je načelnik Centra Gordan Mršić.
Iako je Hrvatska među posljednjim europskim zemljama koja je uvela sustav, u MUP-u kažu da je njihov uređaj trenutno najmoderniji u Europi. Omogućuje da se za svega nekoliko minuta pretraži čitava baza otisaka i izdvoji 15 najsličnijih traženom uzorku.
Od ukupno 230.000 otisaka prstiju i 30.000 otisaka dlanova prikupljenih s raznih mjesta zločina, u uređaj je trenutno pohranjeno 120.000 otisaka prstiju i 15.000 otisaka dlanova u digitalnom obliku, a svakim danom unositi će se novi otisci.
Očekuje se da će se primjenom AFIS sustava, ponovnom obradom riješiti između 15 i 20 posto neriješenih kaznenih djela.
Ravnatelj policije Marjan Benko (na slici) kazao je da su vještaci dosad ručno pretraživali i uspoređivali svaki izuzeti trag, a sada će brže identificirati moguće počinitelje kaznenih djela.
"Nema mira za lopove, počinitelji kaznenih djela uvijek mogu očekivati dolazak policije i morat će dobro opravdati što su radili na mjestu kaznenog djela s kojeg su izuzeti njihovi tragovi", kazao je Benko.
Sustav također omogućuje identifikaciju nestalih osoba i osoba koje su izgubile dokumente, a olakšat će se i komunikacija s policijama europskih zemalja i članica Interpola, kažu u policiji.
Uvođenje sustava za identifikaciju otisaka jedan je od uvjeta za punopravno članstvo Hrvatske u Europskoj uniji.