Zamjenik voditelja Koordinacije odbora za izradbu Hrvatskoga nacionalnoga obrazovnog programa (HNOS) akademik Paar napominje kako je odluci o smanjenju satnice hrvatskoga jezika naročito pridonijelo što su učiteljice upozorile da se boljom organizacijom nastave može svladati gradivo iz materinskog jezika, odnosno smanjena satnica, koja je smanjena za jedan sat tjedno u prva četiri razreda osnovne škole, pa umjesto šest, sada iznosi pet sati.
Napominje kako u tome ne vidi osobit problem te dodaje da su i nakon smanjene satnice učenici kod nas još uvijek opterećeniji nego u zapadnoeuropskim zemljama.
Paar kaže kako se nije moglo oduzeti od satnice glazbenog i likovnoga odgoja, koja tjedno iznosi po jedan sat, već od satnice hrvatskoga jezika, matematike te prirode i društva.
Ističe kako se hrvatski jezik uči i kroz druge predmete te kako su u nekim zapadnim zemljama priroda i društvo stopljeni s nastavom materinskog jezika. Osim toga, kako je dodao, učenici imaju tri sata, po slobodnom izboru, dodatne nastave tjedno, pa se i u tom dijelu može pronaći prostora za dodatne sate.
Akademik Stjepan Damjanović, koji je neko vrijeme vodio Predmetno povjerenstvo za hrvatski jezik, izjavio je kako to povjerenstvo nije donijelo odluku o smanjenju satnice. Ono se nije pitalo niti je predložilo smanjenje satnice hrvatskoga jezika u prva četiri razreda osnovne škole, rekao je, dodavši kako su predložili tek smanjenje sadržaja i upozorili na potrebu osiguranja satnice za što sadržajniju nastavu.
U prigodi predstavljanja novog Nastavnoga plana i programa za osnovne škole u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa rečeno je kako su u nastavi hrvatskog jezika rasterećeni sadržaji iz jezika i gramatike (pomoćni glagoli, tvorba i t.d.) i premješteni u više razrede kada su učenicima razumljiviji, za čitanke su preporučeni kraći tekstovi, dok je lektira obogaćena uz klasične i suvremenim, djeci bližim, lektirnim naslovima.
Po novom Nastavnom planu i programu učenici u prva četiri razreda imaju po 18 sati obavezne nastave tjedno, a ranije su imali u prva dva razreda 18, u trećem 19 i četvrtom razredu 20 sati tjedno.